Premiér Robert Fico chce, aby maďarská vláda zasiahla proti rozhodnutiu obce Mlynky o vyhostení Slovákov z ich sídla.
BRATISLAVA. Slovenská vláda včera ostro protestovala proti utláčaniu slovenskej menšiny v maďarskej obci Mlynky. Mimoriadne vyhlásenie prečítal premiér Robert Fico. Bola to jediná vec, ku ktorej sa včera po rokovaní vlády vyjadril. Na otázky neodpovedal.
Fico žiada maďarskú vládu, aby "likvidačný zásah" vedenia obce eliminovala. Minister zahraničných vecí za Ficov Smer Ján Kubiš si zároveň predvolal chargé d'affaires maďarského veľvyslanca. Samospráva Mlynkov rozhodla vysťahovať pilišských Slovákov z ich Slovenského domu v dedine.
Rozhodnutiu predchádzali aj iné zásahy, napríklad donedávna dvojjazyčné noviny začali vychádzať už len v maďarčine a slovenským učiteľom skrátili úväzky. Maďarská vláda môže podľa Kubiša situáciu vyriešiť napríklad dotáciou alebo zásahom ombudsmana. Finančne pomôcť je podľa Fica pripravená aj naša vláda.
Kubiš: Nie je to nepriateľské gesto
Kubiš odmieta, že by slovenská vláda zbytočne komplikovala slovenskomaďarské vzťahy. Pre nacionalizmus mal Smer problémy s členstvom u európskych socialistov.
"Toto je starostlivosť o slovenskú menšinu v Maďarsku. Dochádza k javu, ktorý z nášho pohľadu dosiahol medze únosnosti," povedal Kubiš. Slovensko už podľa neho muselo reagovať aj na to, "keď nejaká súkromná osoba na nejakom serveri niekde v USA uverejňuje niečo, čo je nevhodné, a čo zasahuje ich cítenie".
Ministerstvo tiež požiada našich zástupcov v medzinárodných inštitúciách, aby o situácii v zahraničí informovali.
Berényi: Neprežeňme to
Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničia a podpredseda SMK József Berényi nechcel krok vlády hodnotiť, ale dúfa, "že vláda nebude preháňať a nebude sa z toho snažiť vytĺcť politický kapitál pri presadení návrhu školského zákona alebo ďalších návrhov z dielne SNS". Berényi už hovoril so starostom Mlynkov Józsefom Lendvaiom, ktorý vraj sľúbil, že mu pošle všetky podklady.
"Vidíme, že tento prípad zbytočne skomplikuje slovenskomaďarské vzťahy a do rúk slovenských nacionalistov dáva silné argumenty," hovorí Berényi. Štátny tajomník pre menšiny pri maďarskom úrade vlády Ferenc Gémesi povedal, že sa kauzou Mlynky intenzívne zaoberá od minulého piatku, keď dostal žiadosť slovenskej samosprávy v obci o pomoc.
"Sami sme do Slovenského domu v Mlynkoch za posledné roky investovali milióny forintov, takže nás táto vec veľmi zaujíma." Lendvai však nevypočul Gémesiho žiadosť, aby samospráva hlasovanie o Slovenskom dome odložila, rokovala ďalej so zástupcami slovenských organizácií, a snažila sa nájsť riešenie, ktoré by vyhovovalo obom stranám.
Slovensko konalo podobne
Podobnú kauzu malo už aj Slovensko. Nitrianske župné zastupiteľstvo sa vlani napriek protestom slovenských Maďarov rozhodlo odvolať šéfa komárňanského múzea Csabu Fehéra a zmeniť meno inštitúcie z Múzea maďarskej kultúry a Podunajska na Podunajské múzeumv Komárne. Slovenská vláda sa k rozhodnutiu samosprávneho orgánu, ktoré menšinu pobúrilo, nijako nevyjadrila.
Autor: mt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.