oňho starať, či nebude trpieť a či bude šťastné. Treba rátať aj s letnou alebo zimnou dovolenkou. Dočasne naše zvieratko môžeme zveriť do rúk kamarátom, rodine, ale východiskom je aj dnes čoraz viac populárny "zvierací hotel". Aj preto je najlepším obdobím na zaobstaranie si zvieratka jar. Myslite však na to, že či je jar, pálivé leto alebo dvadsať stupňové mrazy, musíte sa mu venovať takmer nonstop.
Hlavne u psov a mačiek, najoptimálnejšie je mať zvieratko od úplného malička, teda niekoľko týždňov po narodení. Je dôležité, aby si zvieratko na majiteľa, rodinu aj domáce prostredie zvyklo už do mala. Ak takáto možnosť nie je, najmä psy z útulku sú veľmi vďační, skromní a verní. Zvyčajne už v živote prežili veľa zlého, a preto, napriek možnej prvotnej bojazlivosti, najviac ocenia našu lásku a starostlivosť.
Ktoré zvieratko je nás najvhodnejšie, závisí v prvom rade od našich preferencii, no veľmi dôležitým kritériom sú naše bytové, rodinné a finančné možnosti, a tiež to, koľko času mu môžeme venovať. Výber je bohatý. Najviac starostlivosti si vyžaduje pes alebo mačka, no môžeme sa rozhodnúť napríklad aj pre škrečka, morské prasiatko, myš, potkana, andulku, papagája, korytnačku, zajaca, rybičky alebo hada.
Prvoradé sú informácie
Ak sme si už vybrali, mali by sme si preštudovať čo najviac informácií o našom budúcom zvieratku, o jeho prirodzenom prostredí, stravovaní, sociálnom správaní a podobne. Doma by sme im mali vytvoriť čo najvyhovujúcejšie prostredie a umožniť im čo najväčšiu možnosť pohybu. Treba tiež rešpektovať základné návyky daného zvieratka - či je aktívne cez deň alebo v noci, či si zachováva od človeka odstup alebo sa môže stať veľmi prítulným, či sa dá vycvičiť, či je hlučné atď. Podľa toho, či sa jedná o zviera samotárske alebo spoločenské, mu môžeme zaobstarať kamaráta/kamarátku. Mali by sme sa takisto pripraviť poskytovať mu pestrý, chutný a výživný jedálniček. Dôležité je, aby ste sa v rozhodnutí neunáhlili a presviedčaním rodičov začali až vtedy, keď preštudujete aspoň pár kníh o domácom zvierati a svoje rozhodnutie neunáhlite ani sami pred sebou.
"Prirodzené antidepresívum"
A ešte rada na záver: Proti argumentu, že zvieratká netreba vytrhávať z ich prirodzeného prostredia alebo ich uzatvárať do stiesnených priestorov a brať im slobodu, môžeme namietať veľmi pádne. V prvom rade, zvieratá ani vonku nežijú idylický život plný radosti a hier. Musia zápasiť s chorobami, predátormi, konkurentami, hľadať si potravu. Udržanie pri živote stojí mnbohokrát veľa úsilia a často zvieratá boj s prírodou a jej zákonom "Silnejší prežije" prehrajú. Ďalej jedným z problémov súčasnej civilizácie je čoraz väčšie odcudzovanie sa človeka a prírody. Mestské dieťa alebo teenager príde do styku iba s pár holubmi, vrabcami či túlavými mačkami, psami. Maximálne pôjde párkrát do ZOO. Chov zvieratka doma a správna starostlivosť o neho vedie k väčšiemu zblíženiu sa s prírodou a k menšiemu sebectvu v zaobchádzaní s ňou. Navyše sa naučíme zodpovednosti, tolerancii, budeme sociálnejší a naviac, ako sa vraví, zvieratko je také chodiace (lietajúce) antidepresívum.
JANA LAHITOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.