mnohokrát pocit, že učiteľ na nich sedí a rodič svojmu dieťaťu dôveruje. A tak mnohí z nich využijú zákonnú možnosť o nápravu. Kedy k takémuto kroku pristúpiť?
Maturant a jeho zákonný zástupca môžu podať námietky voči hodnoteniu maturitnej skúšky pri jej ústnej časti, aj pri písomnej, aj keď písomná je "čierne na bielom" a naoko sa môže zdať, že pri nej niet o čom diskutovať. Pri ústnej by tiež malo ísť o objektívne hodnotenie odpovede žiaka. Tieto odpovede však nie sú nikde audiovizuálne nahrávané a tak vzniká priestor na pochybnosti. Čo teda robiť, ak budete s výsledkami ústnej časti maturitnej skúšky nespokojní?
Môžete nahliadnuť
V prvom rade treba ale povedať, že nárok teda máte aj na nahliadnutie do svojej písomnej práce. Žiak alebo zákonný zástupca žiaka, môže požiadať riaditeľa školy o nahliadnutie do svojej písomnej práce a porovnať jej hodnotenie s kľúčom správnych odpovedí a pravidlami hodnotenia práce do 5 dní odo dňa, keď sa dozvedel o jej výsledku.
Námietky podajte čím skôr
Potom môžete podať psomné námietky voči hodnoteniu maturitnej skúšky prostredníctvom riaditeľa školy a to nasledovne: námietky voči výsledkom písomnej formy internej časti maturitnej skúšky do 8 dní odo dňa, keď ste sa dozvedeli o jej výsledku, Štátnej školskej inšpekcii. Môžete podať aj námietky voči výsledku ústnej formy internej časti maturitnej skúšky alebo praktickej časti odbornej zložky do 8 dní od jej vykonania tiež Štátnej školskej inšpekcii, alebo námietky voči výsledkom teoretickej časti odbornej zložky alebo praktickej časti odbornej zložky na stredných zdravotníckych školách do ôsmych dní od jej vykonania, Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky.
50% žiadostí neopodstatnených
Ako nám uviedla exriaditeľka Školského inšpekčného centra Košice Štátnej školskej inšpekcie Mgr. Mária Rejdovjanová, "od roku 2000 do 30.9.2007 obsahovalo z celkového počtu žiadostí 2,5% žiadostí problematiku maturitných skúšok. Z tohto množstva bolo 50% neopodstatnených, 40% opodstatnených a pri 10% námietok sa dostupnými formami kontroly nedala potvrdiť ich opodstatnenosť." Ako nám, toho času ešte riaditeľka uviedla, "najčastejším dlvodom bola nespokojnosť s klasifikáciou ústnej časti maturitnej skúšky, neoprávnená zmena známky na maturitnom vysvedční a obsah zadania ústnej časti maturitnej skúšky."
Riešením sú komisionálky
Ak je opodstatnená námietka žiadateľa voči hodnoteniu maturitnej skúšky písomnej formy internej časti maturitnej skúšky, môže Štátna školská inšpekcia uložiť záväzný pokyn na odstránenie zistených nedostatkov. Ak je opodstatnené nemietanie v prípade ústnej formy internej časti maturitnej skúšky alebo praktickej časti odbornej zložky, môže Štátna školská inšpekcia nariadiť komisionálne preskúšanie pri zistení nedostatkov pri klasifikácii. A do tretice, ak je zistené oprávnené namietanie pri teoretickej časti odbornej zložky alebo praktickej časti odbornej zložky na stredných zdravotníckych školách, môže Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky uložiť záväzný pokyn na odstránenie zistených nedostatkov alebo nariadiť komisionálne preskúšanie pri zistení nedostatkov pri klasifikácii. Perlička na záver: komisionálne preskúšanie sa ale koná pred predmetovou maturitnou komisiou v pôvodnom zložení, takže treba rátať s tým, že nik iný vás skúšať nebude.
(hud)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.