záujemcov. Kritéria na prijatie sú podľa hovorcu železničnej polície Jozefa Búranského rovnaké ako pri vstupe do ŽP, uchádzači však musia ovládať aj cudzie jazyky a mať vodičský preukaz skupiny B. O preloženie do novej zložky môžu požiadať aj súčasní železniční policajti. Predpokladaný termín prijatia nových policajtov je k 1. júlu 2008, uvádza sa na internetovej stránke ŽP.
Mýtna polícia ako súčasť Železničnej polície bude pôsobiť na vymedzených úsekoch diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy. Sídliť bude v Bratislave, Košiciach, Prešove, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši, Čadci, Zvolene, Rožňave, Poprade, Lučenci, Trnave, Komárne a Nitre. Hlavnou úlohou príslušníkov bude kontrola, či šoféri majú zaplatené elektronické mýto.
So zavedením mýta pre vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony alebo s jazdnými súpravami nad 3,5 tony a autá, v ktorých možno prevážať viac ako deväť ľudí, sa počíta od začiatku budúceho roka. Osobné autá nebudú platiť mýto, naďalej si budú musieť kupovať diaľničné nálepky. Na mýtny systém by mali prejsť od roku 2013.
Rezort dopravy naplánoval aj príjmy z pokút, v roku 2009 chce zinkasovať 200 miliónov, v ďalších rokoch 150 miliónov korún. Vznik novej zložky bude stáť štát v roku 2008 viac ako 51 miliónov korún, na budúci rok 123 miliónov korún. V uniformách Mýtnej polície by malo slúžiť 140 policajtov.
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.