BRATISLAVA. Ministerstvo dopravy minulý týždeň vlastným rozhodnutím zvýšilo riziko, že nedodrží plán vlády spojiť Košice a Bratislavu diaľnicou do roku 2010. Hrozí totiž, že štát vyberie dodávateľa rozhodujúcich 75 kilometrov nových diaľnic oveľa neskôr, ako plánoval.
Ide o úsek medzi Martinom a Prešovom
Tender na balík úsekov medzi Martinom a Prešovom stojí po tom, čo minister Ľubomír Vážny odmietol prijať rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie a do súťaže nevrátil podľa úradu nezákonne vylúčené konzorciá stavebných firiem. Pokiaľ bratislavský krajský súd nerozhodne o tom, či bolo stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie správne, a teda, či štát mal niektoré vylúčené konzorciá vrátiť do hry, je tender na najväčšiu zákazku v histórii Slovenska zastavený.
"Nevie sa ani odhadnúť, ako dlho bude súd rozhodovať," povedal hovorca súdu Pavol Adamčiak. Podobne reagoval advokát Marek Benedik: "Môže to trvať pár týždňov, ale pokojne aj pár rokov."
Ministerstvo dopravy predpokladalo, že zmluvu s víťazným konzorciom uzavrie koncom leta tohto roku, čo by umožnilo začať stavebné práce ešte pred zimou. Štát napriek tomu termín dostavby v roku 2010 nepovažuje za stratený. "Zatiaľ termín rok 2010 držíme, pretože sa počítalo s určitými revíznymi postupmi," povedal pre ČTK hovorca ministerstva Marián Jánošík.
Pôvodný harmonogram by teda bol dodržaný v prípade, že by rozhodnutie súdu trvalo naozaj len niekoľko týždňov, čo je rezerva, s ktorou štát pri plánovaní počítal.
O čo vlastne ide
Takzvaný prvý PPP tender bol vyhlásený v novembri minulého roka. Do finále postúpili dve konzorciá, štyri boli vylúčené pre nedodržanie podmienok. Ich spôsobilosť stavať náročné projekty nebola spochybnená ani neoficiálne, vyhodené boli pre formálne chyby. Francúzskej firme Eiffage napríklad neplatila ani jedna referencia, pretože človek, ktorý referencie v mene firmy spísal, nedodal potvrdenie, že môže vydávať také potvrdenia.
Ostali by len dvaja
Úrad zrušil pôvodné rozhodnutie ministerstva, pretože podľa neho nedostatočne zdôvodnilo vylúčenie rakúsko-nemeckého konzorcia firiem Alpine Bau, Hochtief a Western Carpathians Motorway Investors Company, ktoré sa odvolalo. Rezort dopravy sa podľa úradu dostatočne nezaoberal argumentom konzorcia o tom, že nemohlo predložiť požadované doklady a nahradiť ich čestnými vyhláseniami.
Ak by tender pokračoval tak, ako rozhodla komisia, vo finále by ostali konzorciá, ktorých členmi boli aj slovenské firmy Váhostav - SK, Doprastav, či dcéry švédskeho koncernu Skanska.
Autor: pf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.