celej Británie, netušila ešte, čo sa stane o trinásť dní neskôr. V prvý deň bežnej prevádzky nového terminálu došlo totiž k masívnemu zlyhaniu systému dopravy a triedenia batožín, takže niektorí cestujúci museli na svoje kufre čakať niekoľko hodín a spoločnosť British Airways, ktorá je jediným užívateľom terminálu, musela zrušiť až 20 % letov. Chaos pokračoval aj v ďalších dňoch. V prvých dňoch prevádzky terminálu sa teda nenaplnili slová riaditeľa spoločnosti British Airways Willieho Walsha, ktorý povedal: "Terminál 5 je fantastickým zariadením a naši klienti si budú môcť vychutnať priestrannosť, pohodlie a vymoženosti, ktorú tento terminál ponúka. Sme exkluzívnym užívateľom terminálu a to nám umožní značne zlepšiť úroveň služieb, ktoré ponúkame."
Začal sa stavať v roku 2002
Povedzme si niekoľko základných údajov o novom termináli, v ktorom snáď napokon všetko bude fungovať k spokojnosti cestujúcich. Spoločnosť BAA (British Airport Authority), ktorá je vlastníkom letiska, podala žiadosť o povolenie výstavby vo februári 1993. Od mája 1995 až do marca 1999 prebiehala verejná diskusia k projektu terminálu a s ním spojenej infraštruktúry. Britská vláda dala súhlas k výstavbe v novembri 2001. S prácami na stavbe terminálu sa začalo v lete 2002. V súvislosti s výstavbou terminálu museli byť vybudované aj tunely pre metro, železnicu, autá a dopravníkové pásy pre batožinu. Celková dĺžka vybudovaných tunelov je 13,5 km. Postavená bola aj nová riadiaca veža, ktorej výška je 87 metrov a ktorá bola do užívania uvedená v apríli 2007. Už v apríli 2006 bolo pri budovanom termináli odskúšané odbavenie poschodového superlietadla Airbus A380.
Problémy napriek skúškam
V septembri 2007 sa začali prevádzkové skúšky nového terminálu, na ktorých sa zúčastnilo 15 000 dobrovoľníkov. Celkovo bolo vykonaných 66 takýchto skúšok. Počas týchto skúšok bolo vytvorených 50 000 tzv. profilov cestujúcich, aby sa odskúšali všetky možné scenáre cestovania. Vykonalo sa aj 32 skúšok priamo s lietadlami. Nový terminál T5 je tvorený dvomi budovami, a to hlavným terminálom 5A a satelitným terminálom 5B. Tieto budovy sú prepojené tunelom, v ktorom jazdia automatické vláčiky bez vodičov. Pre lietadlá je k dispozícii 60 stojísk. Hlavný terminál 5A má dĺžku 396 metrov, šírku 176 metrov a výšku 40 metrov. Ide o najväčšiu voľne stojacu budovu v Spojenom kráľovstve. Satelitný terminál 5B je dlhý 442 metrov, široký 52 metrov a vysoký 19,5 metra. Terminál 5A má štyri nadzemné podlažia, terminál 5B má tri podlažia.
Sklo a oceľ
Terminály navrhlo architektonické štúdio Rogers, Stirk, Harbour + Partners. Hlavnými konštrukčnými materiálmi terminálov sú oceľ a sklo. Vnútri terminálov nie sú žiadne podperné stĺpy a preto pôsobia veľmi vzdušným dojmom. Cez sklenené fasády s celkovou plochou vyše 30 000 štvorcových metrov prúdi do terminálov dostatok denného svetla. Celkovo sa na výstavbu použilo 80 000 ton konštrukčnej ocele. Samotná strecha má hmotnosť 17 000 ton. V oboch budovách je 192 výťahov a 105 eskalátorov (pohyblivých schodísk). Medzi eskalátormi je aj najdlhší eskalátor v Európe, prekonávajúci výškový rozdiel 21,75 m. Na podlahu v oboch budovách sa použilo 417 000 dlaždíc. V termináloch je 5 000 dverí a 112 záchodov s 800 kabínkami. Cestujúci majú k dispozícii 566 sušičov rúk. V termináloch je 9 140 sedadiel (bez sedadiel v bufetoch a reštauráciách). Myslelo sa aj na mamičky s malými deťmi, pre ktoré je určených 32 kabínke na prebaľovanie. Spomenuté automatické vláčiky môžu za hodinu prepraviť 6 800 cestujúcich, pričom jazda z terminálu 5A do terminálu 5B trvá 45 sekúnd. Vláčiky jazdia rýchlosťou až 50 km/h. V termináloch je 87 obchodov a 25 bufetov a reštaurácií. Dopravníkové pásy na dopravu batožiny majú celkovú dĺžku 17 km.
Samoobslužné vybavovanie cestujúcich
Cestujúci si batožinu vyzdvihnú na jednom z 11 dookola obiehajúcich pásov. Na vybavenie cestujúcich slúži 96 samoobslužných kioskov a 54 štandardných vybavovacích pultov (check-in). Pod hlavným terminálom je železničná stanica so šiestimi nástupišťami. Vedľa terminálu je niekoľkoposchodové parkovisko pre 3 800 áut. V júni bude otvorený hotel Sofitel s 605 izbami. Pred hlavným terminálom bolo vytvorené parkové námestie, na ktorom bolo vysadených vyše tisíc stromov a 2 500 kríkov. Terminál bol projektovaný pre 30 miliónov cestujúcich ročne. Predpokladá sa, že približne 40 % všetkých cestujúcich, ktorí využijú služby letiska Heathrow, bude prechádzať práve týmto novým terminálom.
Ochranári protestujú
Výstavba druhého satelitného terminálu (5C) by mala byť ukončená v roku 2010. Na výstavbe terminálu a priľahlej infraštruktúry pracovalo okolo 60 000 ľudí. Výstavba terminálu T5 stála 4,3 miliardy libier, čo je neuveriteľných 177 miliárd korún. Nie však každému sa rozširovanie kapacity letiska Heathrow páči. Už v prvý deň prevádzky nového terminálu v ňom protestovala skupina ochrancov životného prostredia, ktorá mala tričká s nápisom Stop Airport Expansion, čiže zastavte rozširovanie letiska. Títo environmentalisti tvrdia, že ďalšie zvyšovanie prepravnej kapacity letísk Heathrow, Gatwick a Stansted sa prejaví negatívnymi klimatickými zmenami. Ľudia chcú však cestovať a tak sa pravdepodobne počet cestujúcich bude naďalej zvyšovať. Možno ešte dodať, že Heathrow je najväčším medzinárodným letiskom na svete a vlani jeho bránami prešlo temer 68 miliónov cestujúcich, čiže v priemere vyše 186 000 denne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.