autá a pozemky. V rámci komunikačnej bitky, ktorej obsahom je asi otázka, "kradlo sa viac za Mečiara, za Dzurindu, či za Fica?", odkrývali svoje majetky.
Skôr, než prídeme (viď nižšie) k záveru, prečo ani majetkové priznania zodpovedať túto otázku nemôžu, musíme predoslať, že čísla Mikloša a Fica nemali úplne rovnakú hodnotu. Kým podpredseda SDKÚ sa pokúsil takmer o "fullstrip" (labužníci vedia, o čo ide), Robert Fico len predčasne zverejnil, čo zo zákona by aj tak musel. A azda o dva chlpy čosi navyše.
Fico sa prezradil, že komunikačné aktivity Mikloša mu nie sú ľahostajné. Avšak len preto, aby sme sa dozvedeli, že plat premiéra je cca 1 milión 200 tisíc, sa unúvať naozaj nemusel. (Knapík zarába lepšie, hahahaha.) Takisto skutočnosť, že vlastní osemárovú vinicu, je známa dosť, a "otvorenosť", s akou udal cenu 37-tisíc, len demonštruje, že po žarty nemusí chodiť k susedom. Publikum by väčšmi ocenilo trhovú hodnotu majetkov (to sa týka aj Mikloša!), zvlášť v porovnaní s júlom 2006, keď sa chopil úradu. Takisto by bodla informácia nie o tom, že má Fico účet v banke (no toto?? kto by si pomyslel??), ale koľko je na ňom korún. Prípadne eur (ak už preventívne vymenil... hahahahaha). Avšak nič ho nenúti. Zákon o konflikte záujmov, resp. jeho kľúčový "vyzliekací" paragraf je zámerne napísaný tak, aby politici nemuseli priznávať výšku príjmov a reálnu hodnotu hnuteľno-nehnuteľných aktív. (Treba uznať, že keď sa Lipšic asi dvakrát pokúšal o nápravu, tak Smer v opozícii jeho iniciatívu ešte podporil. A Smer v koalícii, o tri mesiace neskôr, ju už zásadne odmietol, pretože "to je politické rozhodnutie, nebudeme predsa robiť agendu KDH".
Majetkové priznanie, ktoré vrhol do agentúr Fico, je zdrap bezcenného papiera. Miklošove je lepšie, ale stále z neho nezmúdrieme. Skeptikov nedokáže presvedčiť, že účty napr. v štáte Delaware, na Cypre, či, po novom (starom) vo Vaduze, sa dajú skryť a sú nekontrolovateľné. Zaujímavé v tejto súvislosti bude, čo zmôže či nezmôže "personálny audit" podpredsedu českej vlády Čuneka, ktorý si ako kompromisnú podmienku jeho návratu do vlády vynútil minister Schwarzenberg. Predovšetkým by ale mal Mikloš (ak sa nebojí, samozrejme), vysoko zdvihnúť a nepustiť z rúk nápad samého Fica, ktorý v mediálnom úlete navrhol ako vyššiu formu majetkového priznania test na detektore lži. Iste, masové rozšírenie by vyhodilo politickú scénu do povetria, ale už samotné vyhlásenia, ktorý politik by bol ochotný skúšku podstúpiť a ktorý nie, by ukázali dosť. Kontrola majetkových prírastkov, aj v prípade dokonalého zákona, aký, mimochodom, nikde neprijali (prečo asi??), je komplikovaná a nedokonalá cesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.