Korzár logo Korzár

Rusko je naďalej proti štítu

Rusko je naďalej proti americkému protiraketovému štítu, víta však opatrenia na budovanie dôvery navrhnuté Washingtonom, uviedol včera ruský

prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii po rozhovoroch s americkým kolegom Georgeom W. Bushom, ktoré sa uskutočnili v prímorskom letovisku Soči.

SOČI. Podľa Putina sa nepodarilo vyriešiť všetky problémy v súvislosti s protiraketovým štítom, americká strana sa však snaží rozptýliť ruské obavy z jej plánov. Bolo zaujímavé spolupracovať s americkým prezidentom, podotkol Putin, ktorý ocenil Bushovu pripravenosť počúvať. Bush sa na úvod poďakoval za pohostinstvo ruského prezidenta a vyzdvihol zasjeho otvorenosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dohodli rámec vzťahov

Obaja lídri sa počas rozhovorov v Soči dohodli na "strategickom rámci", ktorý má byť smerodajný pre budúce americko-ruské vzťahy. V dokumente sa uvádza, že ruská strana dala jasne najavo, že nesúhlasí s americkým rozhodnutím zriadiť protiraketové základne na území Poľska a Českej republiky, tzv. protiraketový štít, ktorý má chrániť Európu. Moskva však ocenila, že USA si všímajú obavy Ruska a obe strany sa dohodli na zintenzívnení dialógu o spolupráci v otázke protiraketovej obrany.

Putin označil vzťahy s Bushom za "prevažne pozitíve". "Niekedy bolo ťažké budovať dialóg. Naše krajiny majú vážne spory v niektorých problémoch," poznamenal Putin, ktorý na stretnutí s Bushom vyzdvihol potrebu globálneho obranného systému.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja lídri sa tvárili priateľsky na ich poslednom stretnutí v najvyšších funkciách. Putinovi končí funkčné obdobie v máji, Bushovi o osem mesiacov neskôr.

Stretnutie s Medvedevom

Bush včera označil budúceho ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva za "bystrého človeka", pričom dodal, že sa teší na spoluprácu s ním. Odznelo to po krátkom, asi 20-minútovom rozhovore s budúcou hlavou ruského štátu. "Zdá sa, že je to priamy človek... niekto, kto povie, čo si myslí," povedal Bush po stretnutí s Medvedevom, ktorý 7. mája prevezme prezidentskú funkciu po Vladimirovi Putinovi. "Urobil na mňa dojem, teším sa na spoluprácu s ním," dodal.

FAKTY

Na čom sa dohodli

Hlavné body deklarácie, ktorú podpísali prezidenti Ruska a USA:

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnosť

- Súčasná situácia sa hlboko líši od obdobia "studenej vojny", je potrebné prekročiť hranice strategických princípov minulosti, zameraných na perspektívu vzájomného zničenia, a sústrediť sa na reálne hrozby: k nim v prvom rade patrí hrozba šírenia zbraní hromadného ničenia.

- Potvrdený zámer obmedzovať strategické útočné zbrane na minimálnu možnú úroveň odpovedajúci požiadavkám národnej bezpečnosti a spojeneckým záväzkom; obe strany budú pokračovať v príprave zmluvy nahradzujúcej START-1 (zmluvu o obmedzení strategických zbraní z roku 1991).

- Ruská strana jasne vyjadrila, že nesúhlasí s rozhodnutím o vzniku objektov americkej protiraketovej obrany v Poľsku a Česku a potvrdila svoje skôr predložené iniciatívy. Zároveň ocenila opatrenia navrhnuté USA a prehlásila, že v prípade ich odsúhlasenia a vyplnenia budú významnými a užitočnými z pohľadu zníženia ruských obáv. Rusko a USA chcú zintenzívniť dialóg o spolupráci v oblasti protiraketovej obrany na dvojstrannej i mnohostrannej úrovni.

- Obe strany sú pre zamedzenie nezákonnému trhu či hromadeniu konvenčných zbraní s destabilizujúcim vplyvom na regionálnu a globálnu bezpečnosť a stabilitu. Chcú spolupracovať, aby zaistili, že dodávky takýchto zbraní nebudú neprispievať k zvyšovaniu vojenských potenciálov, ktoré takým cieľom odporujú a budú sa snažiť zamedziť, aby sa konvenčné zbrane dostávali do rúk teroristom.

- Rusi a Američania chcú spoločne prekonať rozpory v týchto oblastiach, kde sa ich postoje nezhodujú, vrátane rozšírenia Severoatlantickej aliancie; chcú pracovať na príprave riešenia, ktoré pomôže obnoviť životaschopnosť Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE), a na čo najrýchlejšiu ratifikáciu adaptovanej podoby CFE všetkými zúčastnenými.

- Obe strany podporujú Dohodu o nešírení jadrových zbraní a prajú si jej sprísnenie.

Jadrová energetika

- Rusko a USA spolu s ďalšími krajinami pracujú na príprave všestranne výhodných prístupov zaisťujúcich ekonomicky výhodný dostup k jadrovej energii tak, aby štáty mohli využívať výhody jadrovej energie a mať životaschopnú alternatívu k snahe o zisk citlivých technológií jadrového palivového cyklu vlastnými silami.

- Rusko ponúklo a USA podporili vznik globálnej infraštruktúry jadrovej energetiky. Iniciatíva je možnosťou ako získať efektívny prístup k výhodám jadrovej energie. Prvým krokom je vznik Medzinárodného strediska pre obohatenie uránu, ktorý v Rusku založili Ruská federácia a Kazachstan.

Irán

- Rusko a USA sú prívržencami politického a diplomatického úsilí, ktoré by malo nájsť riešenie zaisťujúce výlučne mierovú podobu iránskeho jadrového programu; upozorňujú na nutnosť, aby Irán dodržoval požiadavky MAAE a príslušné rezolúcie Rady bezpečnosti OSN vrátane plného a preveriteľného zastavenia činností spojených s obohacovaním a spracovaním uránu.

Jadrová bezpečnosť

- Do konca roku 2008 obe krajiny v rámci Bratislavskej iniciatívy pre jadrovú bezpečnosť dokončia schvaľovanie programu pre zlepšenie prostriedkov fyzickej jadrovej bezpečnosti.

Boj s globálnym terorizmom

- Rusko a USA sú partnermi v globálnom boji proti terorizmu; budú posilňovať dvojstrannú spoluprácu cestou vyššej výmeny informácií o teroristických skupinách i o konkrétnych hrozbách bezpečnosti Ruska a USA. Bude daný dodatočný impulz činnosti rusko-americkej Pracovnej skupiny pre boj s terorizmom vo všetkých smeroch vrátane úsilia o likvidáciu teroristických organizácií a sietí, ktoré im poskytujú finančnú a hmotnú podporu.

Autor: sita/afp/ap/čtk

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 711
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 23 026
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 005
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 8 031
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 506
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 262
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 765
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu