Rusko je naďalej proti americkému protiraketovému štítu, víta však opatrenia na budovanie dôvery navrhnuté Washingtonom, uviedol včera ruský
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii po rozhovoroch s americkým kolegom Georgeom W. Bushom, ktoré sa uskutočnili v prímorskom letovisku Soči.
SOČI. Podľa Putina sa nepodarilo vyriešiť všetky problémy v súvislosti s protiraketovým štítom, americká strana sa však snaží rozptýliť ruské obavy z jej plánov. Bolo zaujímavé spolupracovať s americkým prezidentom, podotkol Putin, ktorý ocenil Bushovu pripravenosť počúvať. Bush sa na úvod poďakoval za pohostinstvo ruského prezidenta a vyzdvihol zasjeho otvorenosť.
Obaja lídri sa počas rozhovorov v Soči dohodli na "strategickom rámci", ktorý má byť smerodajný pre budúce americko-ruské vzťahy. V dokumente sa uvádza, že ruská strana dala jasne najavo, že nesúhlasí s americkým rozhodnutím zriadiť protiraketové základne na území Poľska a Českej republiky, tzv. protiraketový štít, ktorý má chrániť Európu. Moskva však ocenila, že USA si všímajú obavy Ruska a obe strany sa dohodli na zintenzívnení dialógu o spolupráci v otázke protiraketovej obrany.
Putin označil vzťahy s Bushom za "prevažne pozitíve". "Niekedy bolo ťažké budovať dialóg. Naše krajiny majú vážne spory v niektorých problémoch," poznamenal Putin, ktorý na stretnutí s Bushom vyzdvihol potrebu globálneho obranného systému.
Obaja lídri sa tvárili priateľsky na ich poslednom stretnutí v najvyšších funkciách. Putinovi končí funkčné obdobie v máji, Bushovi o osem mesiacov neskôr.
Stretnutie s Medvedevom
Bush včera označil budúceho ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva za "bystrého človeka", pričom dodal, že sa teší na spoluprácu s ním. Odznelo to po krátkom, asi 20-minútovom rozhovore s budúcou hlavou ruského štátu. "Zdá sa, že je to priamy človek... niekto, kto povie, čo si myslí," povedal Bush po stretnutí s Medvedevom, ktorý 7. mája prevezme prezidentskú funkciu po Vladimirovi Putinovi. "Urobil na mňa dojem, teším sa na spoluprácu s ním," dodal.
FAKTY
Na čom sa dohodli
Hlavné body deklarácie, ktorú podpísali prezidenti Ruska a USA:
- Súčasná situácia sa hlboko líši od obdobia "studenej vojny", je potrebné prekročiť hranice strategických princípov minulosti, zameraných na perspektívu vzájomného zničenia, a sústrediť sa na reálne hrozby: k nim v prvom rade patrí hrozba šírenia zbraní hromadného ničenia.
- Potvrdený zámer obmedzovať strategické útočné zbrane na minimálnu možnú úroveň odpovedajúci požiadavkám národnej bezpečnosti a spojeneckým záväzkom; obe strany budú pokračovať v príprave zmluvy nahradzujúcej START-1 (zmluvu o obmedzení strategických zbraní z roku 1991).
- Ruská strana jasne vyjadrila, že nesúhlasí s rozhodnutím o vzniku objektov americkej protiraketovej obrany v Poľsku a Česku a potvrdila svoje skôr predložené iniciatívy. Zároveň ocenila opatrenia navrhnuté USA a prehlásila, že v prípade ich odsúhlasenia a vyplnenia budú významnými a užitočnými z pohľadu zníženia ruských obáv. Rusko a USA chcú zintenzívniť dialóg o spolupráci v oblasti protiraketovej obrany na dvojstrannej i mnohostrannej úrovni.
- Obe strany sú pre zamedzenie nezákonnému trhu či hromadeniu konvenčných zbraní s destabilizujúcim vplyvom na regionálnu a globálnu bezpečnosť a stabilitu. Chcú spolupracovať, aby zaistili, že dodávky takýchto zbraní nebudú neprispievať k zvyšovaniu vojenských potenciálov, ktoré takým cieľom odporujú a budú sa snažiť zamedziť, aby sa konvenčné zbrane dostávali do rúk teroristom.
- Rusi a Američania chcú spoločne prekonať rozpory v týchto oblastiach, kde sa ich postoje nezhodujú, vrátane rozšírenia Severoatlantickej aliancie; chcú pracovať na príprave riešenia, ktoré pomôže obnoviť životaschopnosť Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE), a na čo najrýchlejšiu ratifikáciu adaptovanej podoby CFE všetkými zúčastnenými.
- Obe strany podporujú Dohodu o nešírení jadrových zbraní a prajú si jej sprísnenie.
Jadrová energetika
- Rusko a USA spolu s ďalšími krajinami pracujú na príprave všestranne výhodných prístupov zaisťujúcich ekonomicky výhodný dostup k jadrovej energii tak, aby štáty mohli využívať výhody jadrovej energie a mať životaschopnú alternatívu k snahe o zisk citlivých technológií jadrového palivového cyklu vlastnými silami.
- Rusko ponúklo a USA podporili vznik globálnej infraštruktúry jadrovej energetiky. Iniciatíva je možnosťou ako získať efektívny prístup k výhodám jadrovej energie. Prvým krokom je vznik Medzinárodného strediska pre obohatenie uránu, ktorý v Rusku založili Ruská federácia a Kazachstan.
Irán
- Rusko a USA sú prívržencami politického a diplomatického úsilí, ktoré by malo nájsť riešenie zaisťujúce výlučne mierovú podobu iránskeho jadrového programu; upozorňujú na nutnosť, aby Irán dodržoval požiadavky MAAE a príslušné rezolúcie Rady bezpečnosti OSN vrátane plného a preveriteľného zastavenia činností spojených s obohacovaním a spracovaním uránu.
Jadrová bezpečnosť
- Do konca roku 2008 obe krajiny v rámci Bratislavskej iniciatívy pre jadrovú bezpečnosť dokončia schvaľovanie programu pre zlepšenie prostriedkov fyzickej jadrovej bezpečnosti.
Boj s globálnym terorizmom
- Rusko a USA sú partnermi v globálnom boji proti terorizmu; budú posilňovať dvojstrannú spoluprácu cestou vyššej výmeny informácií o teroristických skupinách i o konkrétnych hrozbách bezpečnosti Ruska a USA. Bude daný dodatočný impulz činnosti rusko-americkej Pracovnej skupiny pre boj s terorizmom vo všetkých smeroch vrátane úsilia o likvidáciu teroristických organizácií a sietí, ktoré im poskytujú finančnú a hmotnú podporu.
Autor: sita/afp/ap/čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.