sa uskutočnili od osamostatnenia krajiny v roku 2006. Kampaň ovplyvnila najmä otázka, ako sa má krajina postaviť k svojmu najmladšiemu susedovi Kosovu.
Srbovi stúpli šance
Favoritom bol uradujúci prezident Filip Vujanovič. Toho vo voľbách podporila najsilnejšia vládna Demokratická strana socialistov. S premiérom Milom Djukanovičomm vládne už desaťročie. Na víťazstvo v prvom kole potreboval získať 50 percent hlasov. Najvačšiu šancu poraziť Vujanoviča mal podľa prieskumov zástupca najsilnejšej opozičnej sily Srbského listu Andrija Mandič. Zo 650-tisíc obyvateľov tvoria až tridsať percent Srbi. Mandič pred voľbami vyzýval vládu, aby sa rázne postavila proti nezávislosti Kosova. Medziiným vyzýva na posilnenie vzťahov so Srbskom, od ktorého sa pred dvoma rokmi krajina odtrhla. Srbi sa stále úplne nezmierili s odtrhnutím Podgorice od Belehradu.
Albánci tlačia na vládu
Práve Mandičov tvrdý postoj proti Kosovu mu výrazne zdvihol preferencie a preskočil aj druhého v poradí Nebojsu Medojeviča, ktorý zbiera body najmä kritikou skorumpovanosti súčasnej vlády. Čierna Hora sa zatiaľ k nezávislosti Prištiny jasne nepostavila, čo pohnevalo aj sedempercentnú albánsku menšinu. Tá sa podľa portálu Balkaninsight. com úradujúceho prezidenta Vujanoviča na protest podporiť nechystala.
Autor: vas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.