Ak opozícia nezahlasuje za európsku zmluvu, budú poslanci Smeru a SNS presadzovať referendum. To hrozí krachom.
BRATISLAVA. Predseda vlády pohrozil, že pokiaľ opozícia nepodporí Lisabonskú zmluvu, vyvodia z toho dôsledky. Opozícia nechce zahlasovať za európsku zmluvu, ak koalícia presadí tlačový zákon.
„Keby sa stala taká tragédia, že neprejde Lisabonská zmluva, vláda bude musieť z toho vyvodiť politické dôsledky," povedal Robert Fico v TA3. Svoj výrok bližšie nevysvetlil a po hovorkyni odkázal, že interpretáciu nechá na novinárov.
Šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž hovorí, že budú musieť vypísať referendum. „Keby to neprešlo, tak potom referendum, pretože je najvyššou formou demokracie." Inú možnosť nepozná, o zmluve vraj parlament nemôže hlasovať dvakrát. Uznáva, že plebiscit môže skrachovať na nízkej účasti voličov.
Smer je rozhodnutý dať o zmluve hlasovať aj bez sľubu opozície, že zmluvu podporí.
Podobný názor má aj podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
„Myslím, že presne toto mal pán premiér na mysli," povedala o referende. Aj ona predpokladá, že o zmluve sa dá hlasovať len raz a pokiaľ to nevyjde, jedinou cestou je referendum.
Podpredseda HZDS Miroslav Jureňa považuje referendum za odsúdené na neúspech a čaká, že opozícia dokument podporí.
Aby bol plebistcit platný, musí hlasovať viac ako polovica voličov. To sa na Slovensku podarilo raz pred piatimi rokmi pri referende o vstupe do EÚ. Vtedy hlasovalo 52,15 percenta voličov
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.