skresľujúca skutkové tvrdenia. Navrhli tiež presnú definíciu pojmov "skutkové tvrdenie" a "hodnotiace úsudky.
BRATISLAVA. Odpoveď pritom bude musieť byť rozsahom primeraná namietanému skutkovému tvrdeniu. Ak je namietaná len jeho časť, tak tejto časti. Žiadosť na opravu a odpoveď musí byť podaná do 60 dní od zverejnenia, inak toto právo zanikne.
Odpovedať by nemali mať právo politici, orgány verejnej moci a trestne stíhaní. Opoziční poslanci ďalej navrhujú, aby vydavatelia mohli reagovať na odpovede. Vydavateľ pritom nemá zodpovedať za obsah odpovede a dodatočného oznámenia, rovnako nemajú byť zodpovední za citácie tretích osôb, napríklad politikov z tlačových besied.
Ďalší opozičný návrh sa týka cenzúry, ktorá by mala byť neprípustná. Podľa opozičného návrhu by mal mať novinár, prípadne médiá právo na ochranu zdroja. Vládna predloha im naopak prikazuje zdroj informácie tajiť. Opozícia vo viacerých prípadoch svoje návrhy odôvodňovala pripomienkami Organizácie pre bezpečnosť
a spoluprácu v Európe (OBSE).
Minister kultúry a predkladateľ návrhu nového tlačového zákona Marek Maďarič odmieta, že by právo na odpoveď nemohli využívať orgány verejnej moci. V pléne včera povedal, že takéto právo majú aj v zahraničí. Úrady musia odpovedať ešte pred tým, než podajú súdne žaloby na médiá.
Lipšic: Pre politikov a zločincov
Právo na odpoveď sa musí obmedziť, inak ho budú využívať najmä politici a kriminálnici, myslí si poslanec Národnej rady SR za KDH Daniel Lipšic. K návrhu tlačového zákona predložil pozmeňujúci návrh, aby na zverejnené články nemohli písať odpovede verejní funkcionári, orgány verejnej moci alebo trestne stíhaní.
Podpredseda parlamentu Milan Hort z SDKÚ-DS prerušil rokovanie schôdze, pokračovať bude v stredu. V rozprave k tlačovému zákonu by malo ešte vystúpiť viac ako 10 poslancov. Koaliční i opoziční poslanci môžu počas rozpravy predkladať pozmeňujúce návrhy.
(sita)
Autor: Spišská Nová Ves
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.