vozidiel, ktorý mal zabrániť samovražedným útokom za pomoci áut.
BAGDAD. Podobný zákaz platil aj v Saddámovom rodnom meste Tikrít. Ulice Bagdadu vrátane nepokojného šiitského Sadrovho mesta boli prázdne, ľudia väčšinou zostávali doma. V krajine úrady vyhlásili na včera štátny sviatok, takže zatvorené boli aj školy a úrady.
Deviateho apríla padla socha
Saddámov režim padol 9. apríla 2003, tri týždne po invázii Iraku americkou armádou. V tento deň americkí vojaci zvalili obrovskú Saddámovu sochu na bagdadskom námestí Firdús. Ani päť rokov po porážke režimu však Irak nie je ani zďaleka pokojný - za toto obdobie zahynuli desaťtisíce ľudí a asi štyri milióny muselo opustiť svoje domovy. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie od marca 2003 do júna 2006 zahynulo v Iraku 104 000 až 223 000 ľudí. V pokračujúcom konflikte prišlo o život aj vyše 4200 amerických a spojeneckých vojakov.
Zabíjalo sa aj včera
Boje medzi šiitskými bojovníkmi a irackými jednotkami spolu s jednotkami Spojených štátov amerických v Sadrovom meste si včera ráno vyžiadali najmenej šesť ľudských životov. Sadrove mesto, oblasť vo východnom Bagdade, v ktorom žijú 2 milióny ľudí, sa počas posledných štyroch dní stalo miestom intenzívnych bojov, ktoré si vyžiadali takmer 50 životov a mnoho zranených.
Obama a Clintonová: Stiahnime sa z Iraku
V americkom Kongrese pokračovala včera druhý deň rozprava o situácii v Iraku. Najvyšší veliteľ amerických ozbrojených síl v Iraku generál David Petraeus počas nej navrhol spomaliť znižovania stavu vojakov v krajine. Čiastočná redukcia počtu vojakov o približne 30-tisíc sa má ukončiť v júli. Prípadné ďalšie stiahnutie vojakov po tomto termíne bude podľa Petraeusa potrebné zvážiť vzhľadom na situáciu v oblasti. Napriek odporúčaniam generála Petraeusa sa demokratickí kandidáti na prezidenta Spojených štátov Hillary Clintonová a Barack Obama včera vyslovili za stiahnutie amerických jednotiek z krajiny. "Nie je zodpovedné viesť politiku, ktorá nepriniesla sľubované výsledky," povedala Clintonová po generálovom prejave pred americkým Senátom vo Washingtone. Obama zas požaduje zvýšenie tlaku na irackú vládu. K tomu by podľa neho prispelo práve stiahnutie jednotiek. Republikánsky kandidát na amerického prezidenta, vojnový veterán John McCain sa vyslovil naopak za pokračovanie amerického nasadenia v Iraku. "Úspech je na dosah," povedal McCain pre americkú stanicu Fox News.
Autor: sita/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.