Austrálska vláda považuje situáciu v oblasti ľudských práv v Tibete za veľmi vážnu, povedal Rudd po stretnutí s čínskym premiérom Wen Ťia-paom v Pekingu. Rudd podľa svojich slov tlmočil čínskym partnerom stanovisko austrálskej vlády, podľa ktorej si vyriešenie konfliktu v Tibete vyžaduje nenásilný prístup a dialóg, vrátane dialógu s dalajlámom.
PEKING. Peking sa stal terčom medzinárodnej kritiky pre zákroky proti protestom v Tibete, ktoré sa začali 10. marca a rozšírili sa aj do iných častí Číny. Vláda v Pekingu obviňuje z tibetských nepokojov práve dalajlámu, ten však násilnosti odsúdil a vyzval na pokoj.
Cudzie vlády by nemali zasahovať do vnútorných záležitostí Číny, povedal to hovorca čínskeho ministra zahraničných vecí Ťang Ju ako reakciu na výroky austrálskeho premiéra Kevina Rudda týkajúce sa porušovania ľudských práv v Tibete. "Tibetské záležitosti sú čisto vnútornými záležitosťami Číny a žiadna cudzia vláda
alebo organizácia nemá právo do nich zasahovať," povedal Ju.
Protesty proti čínskej nadvláde v Tibete prerástli v tibetskom hlavnom meste do krvavých nepokojov a rozšírili sa aj do ďalších čínskych oblastí s tibetským obyvateľstvom. Tibetská exilová vláda, ktorá sídli v indickej Dharamsale, tvrdí, že počas protičínskych demonštrácií v Tibete prišlo minulý mesiac o život najmenej 150 ľudí. Čína hovorí o 20 mŕtvych - 18 civilistoch a dvoch policajtoch, ktorých zabili tibetskí
vzbúrenci.
Peking odmietla žiadosť vysokej komisárky OSN
Čína odmietla žiadosť vysokej komisárky OSN Louise Arbourovej o návštevu Tibetu po nedávnej vlne nepokojov a vojenských zásahov, informoval včera jej hovorca Rupert Colville. "Arbourová podala svoju žiadosť 27. marca, ale podľa čínskych predstaviteľov návšteva v súčasnosti nie je možná," uviedol Colville pre agentúru AFP. Ako ďalej dodal, v budúcnosti túto možnosť nevylúčili.
Louise Arbourová, kanadská právnička a bývalá hlavná prokurátorka Medzinárodného tribunálu pre vojnové zločiny v Haagu, je v konflikte s viacerými členskými krajinami OSN, najmä rozvojovými, pre svoj rázny postoj k porušovaniu ľudských práv.
Dalajláma podporuje olympijské hry v Číne
Dalajláma podporuje konanie letných olympijských hier v čínskom Pekingu. Povedal to novinárom včera počas krátkej návštevy Japonska, kde sa zastavil počas cesty do Spojených štátov. V súvislosti s cestou do USA dalajláma zdôraznil, že ide o čiste nepolitickú návštevu. V americkom meste Seattle bude mať tibetský duchovný vodca prednášku.
Na bojkot olympiády z dôvodu porušovania ľudských práv v Tibete vyzývajú svetových štátnikov organizácie bojujúce za ľudské práva. Viacerí premiéri či prezidenti už oznámili, že sa na otvorení olympiády nezúčastnia, väčšinou však svoju neúčasť odôvodňujú zdravotnými problémami či pracovnou vyťaženosťou. Zatiaľ len poľský premiér Donald Tusk otvorene povedal, že do Pekingu nepôjde na protest proti čínskej politike v Tibete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.