KDH a SDKÚ tvrdia, že SMK vymenila záväzky k opozícii za dohody s koalíciou. Csáky aj Fico to odmietajú.
Vzťahy medzi SMK, SDKÚ a KDH sú v najväčšej kríze odkedy v roku 2006 odišla z koalície Mikuláša Dzurindu strana Pavla Hrušovského. Roztržku spôsobilo rozhodnutie SMK podporiť Lisabonskú zmluvu napriek tomu, že koalícia prijala tlačový zákon, ktorý nesplnil všetky opozičné podmienky.
BRATISLAVA. Csáky ako ostatní lídri opozičných strán do včera rána tvrdil, že zmluvu v prípade nesplnenia podmienok nepodporia. Lisabonská zmluva nakoniec po viac ako dvojmesačnej blokáde prešla hlasmi Smeru, SNS, HZDS a SMK. Dzurindova a Hrušovského strana hlasovanie bojkotovali.
"Toto nie je rozhodnutie, ktorým by sme mali v úmysle podporiť vládnu koalíciu," vysvetľoval predseda SMK Pál Csáky. Ficovu politiku vraj naďalej považujú za cynickú, populistickúa bezobsažnú. Csáky na tlačovej konferencii, kde oznámil, že SMK zahlasuje za zmluvu, predpokladal, že SDKÚ a KDH krok ostro odsúdia a poznačí to vzájomné vzťahy.
"Možno, že na určité obdobie tá spolupráca nebude taká kvalitná ako doteraz, ale na to máme pochopenie," predpovedal. Tvrdil, že ide o autonómne rozhodnutie SMK, za ktorým nie sú žiadne zákulisné dohody s koalíciou.
Štvrtá koaličná strana
Reakcia Pavla Hrušovského prišla vzápätí. "SMK sa stala dnešným rozhodnutím tichým spoločníkom vládnej koalície a dnešným dňom má vládna koalícia nie parlamentnú, ale ústavnú väčšinu." Lisabonskú zmluvu vraj "vybartrovala" za niektoré svoje záujmy v otázkach národnostnej politiky a zradila spoločný postup opozície. Malo ísť o ústupky SNS v otázkeškolskéhozákona. "Neviem si v tejto chvíli ďalej predstaviť, ako môže s SMK ďalej pokračovať otvorená a dobrá opozičná spolupráca," povedal Hrušovský.
V opozícii sú už podľa neho iba dve opozičné strany - KDH a SDKÚ. "SMK zlyhala v kľúčovom zápase tohto volebného obdobia," povedal Dzurinda. Podľa expremiéra by opozícia bez tohto "nevídaného javu" SMK mohla vyhrať bitku o dobrý tlačový zákon a vraj také flagrantné porušenie dohody v politike ešte nezažil. "Viete dobre, že sa šepká o veľkom vnútornom napätí v SMK, že niektorí politici SMK môžu byť vládnou mocou vydierateľní, že sa šepká o rôznych možných obchodoch, že sa šepká o tom bartri medzi školským zákonom a Lisabonskou zmluvou," hovoril Dzurinda. Za rozhodnutím SMK vraj nemohlo nebyť rokovanie s koalíciou.
SDKÚ a Smer separátne?
SMK tvrdí, že o podpore zmluvy chcel včera priamo vyjednávať Dzurinda s Ficom. "Na rozšírenom rokovaní grémia expremiér Dzurinda požiadal o separátne rokovanie so Smerom. Neviem, čo chcel dosiahnuť?" pýtal sa podpredseda SMK Gyula Bárdos.
Fico to odmietol. Podľa Bárdosa šéf SDKÚ Dzurinda povedal, že môžeme o zmluve hlasovať v máji, ale po dohode.
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš tvrdil, že Dzurinda hovoril vo všeobecnosti o rokovaniacho zmluve. "My sme rokovania žiadali aj v minulosti. Povedal len, rokujme politicky, rokujme bilaterálne."
Podľa Janiša SDKÚ nechcela v žiadnom prípade samostatne vyjednávať o podpore pre zmluvu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.