Najväčšie šance na víťazstvo v predčasných parlamentných voľbách má podľa predvolebných prieskumov vodca pravice Silvio Berlusconi.
RÍM. Na hlasovaní sa mohlo včera a dnes zúčastniť 58 miliónov oprávnených voličov. Volebné programy hlavných rivalov talianskych volieb sa zamerali na oživenie hospodárstva, transparentnosť vo verejnom živote alebo boj s organizovaným zločinom. Volebná kampaň sa tak podľa pozorovateľov premenila na súboj mediálnych prezentácií. Berlusconi sa v ňom opiera o svoje mediálne impérium, do ktorého okrem iného patria tri zo siedmich celoštátnych televíznych staníc. Na prepracovanú mediálnu prezentáciu vsadil aj exstarosta Ríma Veltroni.
Kontroverzný magnát Berlusconi
Berlusconi, ktorý v kampani zdôrazňoval úspechy v boji s organizovaným zločinom, pripomenul, že za jeho druhej vlády sa dostali za mreže desiatky mafiánskych bossov. Na kandidátke má však aj ľudí, ktorých vyšetrujú pre údajnú spoluprácu s mafiou. Samotného Berlusconiho sprevádzajú obvinenia z rôznych korupčných káuz. 71-ročný mediálny magnát a zakladateľ podnikateľského impéria, tretí najbohatší Talian vlastní mediálne impérium Mediaset, patrí mu aj futbalový klub AC Miláno. Premiérom sa stal prvýkrát v roku 1994 vo veku 55 rokov. Presvedčený antikomunista ako jediný politik v povojnovom Taliansku vydržal na stoličke premiéra celé päťročné funkčné obdobie. Koniec jeho vlády z rokov 2001 až 2006 však sprevádzala stagnujúca ekonomika.
Veltroni - bývalý starosta a novinár
Bývalý starosta hlavného mesta a šéf ľavice Walter Veltroni pôsobil v minulosti ako novinár. V 70. rokoch sa rozišiel s komunistickou minulosťou a stal sa z neho presvedčený sociálny demokrat. Z funkcie starostu Ríma odišiel 52-ročný politik po siedmich rokoch, aby sa mohol zapojiť do volebného súboja. Voličom sľúbil transparentnosť vo verejnom živote, generačnú výmenu v politike a dvojnásobné zastúpenie žien v parlamente.
Mnoho malých strán
Cestu k predčasným voľbám otvorila 24. januára rezignácia premiéra Romana Prodiho, ktorý stratil väčšinu v Senáte. Volebná legislatíva, ktorú podľa mnohých pozorovateľov Berlusconi presadil tesne pred voľbami v roku 2006, aby Prodimu skomplikoval získanie senátnej väčšiny, môže teraz ohroziť aj jeho tretí návrat k moci. Taliansky volebný systém vychádza z princípu pomerného zastúpenia a programovo blízke strany motivuje, aby vytvárali predvolebné koalície. Nízky prah zvoliteľnosti spôsobuje, že sa do parlamentu dostáva veľký počet miniatúrnych strán, od ktorých potom závisí prežitie vládnej väčšiny. Vláda Prodiho napríklad padla, keď stratila podporu politickej strany, ktorá mala v Senáte troch poslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.