Ak bude rast inflácie najmä v oblasti cien potravín pokračovať, mohlo by to mať pre svet hrozné následky. Uviedol to v sobotu generálny riaditeľ
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn vo Washingtone, kde na záver jarného zasadnutia organizácie zdôraznil nutnosť konať v záujme udržania rastu cien pod kontrolou.
WASHINGTON. "Ak budú ceny potravín pokračovať tak, ako teraz, dôsledky budú hrozné. Státisíce ľudí budú hladovať, čo povedie k rozkladu ekonomického prostredia," uviedol Strauss-Kahn, podľa ktorého rozvojové výsledky dosiahnuté za posledných desať rokov by mohli byť "úplne zničené".
V posledných mesiacoch rast cien potravín viedol k sociálnym nepokojom vo viacerých krajinách ako Haiti a Egypt, kde vlády zápasia s rastúcou krízou v dôsledku nárastu cien základných komodít. V sobotu haitský prezident Rene Preval oznámil zníženie ceny ryže v snahe zabrániť ďalším krvavým protestom. Cena 50-kilogramového vreca ryže bude o osem dolárov nižšia po jej zdvojnásobení na 70 dolárov v priebehu týždňa. Okolo 20-tisíc ľudí protestovalo v sobotu proti nárastu cien potravín a nízkym mzdám pri bangladéšskom hlavnom meste Dháka. V rozvojom svete boli vlády nútené zvýšiť dotácie základných potravín a pohonných látok alebo znížiť poľnohospodársky export.
Začiatkom týždňa Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyzvala svetových lídrov, aby sa zúčastnili na júnovom summite s cieľom prediskutovať "kritický" nedostatok potravín vo svete. Sobotňajšiemu zasadnutiu MMF dominovali najmä obavy z otrasov na finančnom trhu a problém inflácie hlavne v rozvojovom svete.