kríze po gréckom vetovaní integrácie krajiny do NATO na nedávnom summite aliancie v Bukurešti z dôvodu sporu o názov krajiny.
SKOPJE. Po dvojdňovom maratóne predseda parlamentu Ljubiša Georgievski oznámil, že 70 poslancov hlasovalo za rozpustenie 120-členného zákonodarného zhromaždenia. Opozičné strany sa na hlasovaní nezúčastnili, aj keď na zasadnutí boli prítomní. Zasadnutie sa konalo po tom, ako vládnuca strana VMRO-DPMNE premiéra Nikolu Gruevského podporila žiadosť opozičnej Demokratickej únie pre integráciu (DUI) etnickej albánskej menšiny. Návrh bol predložený v parlamente týždeň po tom, ako snahu Macedónska o vstup do NATO zablokovalo Grécko z dôvodu sporu o právo používať názov Macedónsko, ktorý má aj severogrécka provincia.
Kríze už čelili
Gruevského vláda už čelila kríze, keď iná etnická Demokratická strana Albáncov (DPA) odišla v polovici marca na desať dní z koalície na protest proti neuznaniu Kosova zo strany Skopje. V Macedónsku, bývalej juhoslovanskej republike, tvorí albánska menšina asi 25 percent z
dvojmiliónového obyvateľstva.
Voľby budú prvého júna
Predčasné voľby sa uskutočnia 1. júna. V sobotu to oznámil predseda macedónskeho parlamentu Ljubiša Georgievski. "Stanovil som deň volieb na 1. júna tohto roku a termín bol zvolený v súlade s volebným zákonom a ústavou," povedal Georgievski novinárom v Skopje s tým, že očakáva "pokojný priebeh" parlamentných volieb. "Nemyslíme si, že by mohlo dôjsť k nejakému zhoršeniu situácie alebo destabilizácii krajiny," dodal.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.