Alternatívou, keďže v hlavnej role sú Maďari, môže byť aj bitka pri Moháči.
Rozčarovanie, ktoré sa šíri z SDKÚ i KDH po tragickom lapse Csákyho strany, je možno trochu prifilmované, ale určite úprimné. Pozdrav Daniela Lipšica, že natiahnu "sanitárny kordón" okolo SMK až do volieb 2010, je síce unáhlený (asi ako predchádzajúci návrh na opozičný blok s tieňovou vládou), ale veľká snaha trestať zradu exemplárne v KDH i SDKÚ nesporne bude. O tom, na ako dlho, sa dajú viesť polemiky, avšak mesiac či dva, nie je "konzervatívny" odhad, ako sa domnieva Csáky, ale ultraoptimistický. Vo štvrtok 10. apríla sa SMK vystrelila do politického vzduchoprázdna. Teda presne tam, kam ju kampane o "radikalizácii SMK" a "otváraní Beneša" chceli vmanévrovať po Csákyho nástupe.
Za dvadsať mesiacov "práce pre blaho ľudí" sa Ficovi podarilo rozmlátiť opozíciu tak dôkladne, že je namieste hovoriť o najväčšom úspechu jeho vlády. Zvláštnu pozornosť si totiž zasluhuje, že okolo polovice volebného obdobia to bývajú opozície, ktoré sa tešia "rastovej fáze", nemajú problémy (z čoho by sa vzali?) a počítajú nové preferencie. Naopak, koalície si v taký čas naplno užívajú márnosť svojho snaženia a bytia. Kam oko dohliadne, všade to tak funguje. (Mimo širokých vlád v Rakúsku a Nemecku.) Napr. v Taliansku, po roku a pol Prodiho vlády, ktorý začínal spolu s Ficom, boli práve včera predčasné voľby. Od geroja Sarkozyho po suseda Gyurcsánya či relatívne úspešného Topolánka, oni môžu robiť čokoľvek, reformy, axelpauseny s trojitým vrutom, či rozdať poslednú (cudziu) košeľu, nezavďačia sa nikomu. Nie tak na Slovensku, tu platia iné zákony a pravidlá. S takým šťastím, čo má ten Fico, je škoda byť premiérom. Keby išiel na World speed poker open, vyhral by kráľovstvo. V kauze, čo musel prehrať, mu Csáky donesie výhru na podnose. Aby sa opozícia sama rozobrala, a ešte pri takej hlúpej vláde, to neexistuje nikde.
Keby sme rovno napísali, že Csákyho zrada je (čiastočne) práca Hannesa Swobodu (eurosocialistov) a jeho lobingu za "nové vzťahy" SMK-Fico, varili by sme z vody, avšak to je popri Ficovi druhý víťaz. SMK "sa neposunula do stredu politického spektra", ako sa domnieva Csáky, ale na okraj, pričom tým, že (pri)zabila plán opozičného bloku (podľa Lipšica) fakticky vydláždila dráhu k jednopolárnemu politickému spektru. Teda voľbám 2010, v ktorých si občania nebudú vyberať z dvoch verzií vládnutia, ale sekundantov k víťazovi. Taká schéma vyhovuje mnohým aj v SDKÚ a KDH, keďže ako "Slováci" majú u Fica vždy prednosť, čo začne byť bonus v momente, keď HZDS skončí tam, kam dávno patrí. Premiešať kockami môže ešte Radičovej kampaň, ktorá by mala byť zo strany SMK "v regiónoch aktívna", ale minulý týždeň ju môže aj zahubiť skôr, než sa začala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.