Traja vojaci z Vojenského útvaru Martin Podháj sa snažili z vojenského výcvikového priestoru Lešť vyviezť mínometné granáty.
ZVOLEN. Špeciálna skupina z Úradu boja proti organizovanej kriminalite z Banskej Bystrice v spolupráci so špeciálnymi zložkami ministerstva obrany zadržala v piatok popoludní kradnutý vojenský materiál. Dve debničky, v ktorých bolo šesť ostrých mínometných granátov, prevážali v armádnom nákladnom vozidle traja vojaci z Vojenského útvaru Martin - Podháj. Informáciu potvrdil hovorca policajného prezídia Martin Korch.
Cena jedného 82-milimetrového mínometného granátu je do 25-tisíc korún. Jednoduchým postupom sa z nich dajú vyrobiť nástražné výbušné systémy s veľkou ničivou silou.
Sledovali ich už dlhšie
Ľudia z oddelenia proti organizovanému zločinu sledovali skupinu dlhší čas.
Približne pätnásť policajtov zastavilo auto medzi Podzámčokom a Zvolenom. Vojaci, ktorí muníciu prevážali, sa nebránili a polícia ich zadržala.
"Dvoch z nich vyšetrovateľ obvinil z trestného činu nedovoleného ozbrojovania a stíha ich na slobode. Kde mala ostrá munícia skončiť, je predmetom ďalšieho vyšetrovania," konštatoval Korch.
Granáty, ktoré používala armáda pri streľbách, skupina získavala tak, že muníciu zaevidovali ako vystrelenú a schovali ju vo vojenskom výcvikovom priestore. Potom sa ju pokúsili zo stráženého vojenského priestoru vyviezť.
"Veľmi úzko sme spolupracovali so špeciálnymi zložkami ministerstva obrany. Vyšetrovanie pokračuje. Za nedovolené ozbrojovanie im hrozí trest od päť do osem rokov," dodal hovorca Korch.
Polícia zatiaľ nevie, či vojaci ukradli viac munície.
Základ na nástražný výbušný systém
"Mínometné granáty ako nástrahy používali už v II. svetovej vojne a s obľubou aj v konflikte v bývalej Juhoslávii. Nástražný výbušný systém sa dá z tohto granátu urobiť veľmi jednoducho," povedal špecialista na zbrane a strelivo, pôsobiaci v oblasti vývoja a predaja zbraní, ktorý si neželal byť menovaný.
Na vyrobenie nástražného výbušného systému je podľa experta potrebných minimálne 400 gramov trhaviny. V mínometných granátoch je jej pol kilogramu až kilogram. Ničivá sila mínometného granátu je rôzna, v závislosti od náplne. Ak by ho niekto použil ako bombu v dome či v úrade, v jej dosahu by nezostal nikto živý a narušila by aj statiku budovy. Črepina z trhaviny dokáže zabiť človeka na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.