obnovila predbežné členstvo Smeru, pozastavené od vytvorenia vlády s nacionalistickou SNS. Tento zákon kritizovala opozícia, mimovládne organizácie, syndikát novinárov aj OBSE.
BRUSEL, BRATISLAVA. Strana európskych socialistov (PES) zvolá na zasadnutí Európskeho parlamentu, ktoré bude o týždeň v Štrasburgu, schôdzku svojich členov k Slovensku. So žiadosťou o analýzu zákona sa obráti aj na OBSE. Ppovedal to europoslanec a podpredseda európskych socialistov Hannes Swoboda. "Budeme sa tým (tlačovým zákonom - pozn. red.) zaoberať. Stretne sa k nemu naša zvláštna skupina pre Slovensko," povedal Swoboda. "Budeme konzultovať aj s OBSE a ak vzniknú výhrady k obsahu zákona, nebudeme sa ich zdráhať dať najavo," dodal.
Swoboda však nechcel vopred "špekulovať", čo by to mohlo pre Smer znamenať - či by eurosocialisti vyzvali na úpravu zákona a ak by slovenská vláda povedala nie, prejavilo by sa to napríklad trestom pre Smer. Ten sa už raz dostal s európskymi socialistami do sporu rok a pol mal pozastavené čakanie na členstvo pre účasť Slotovej SNS vo vláde.
O výhradách Smer nevie
Smer zatiaľ informácie o zasadnutí ani výhradách európskych socialistov k tlačovému zákonu nemá. "Chápem to ako osobnú iniciatívu pána Swobodu. Nepochybne by bolo lepšie, keby sa tá informácia dostala najskôr k nám, "povedal poslanec parlamentu za Smer Boris Zala. Zároveň však tvrdí, že rokovania zvláštnej skupiny Strany európskych socialistov o prijatých zákonoch v danej krajine je "normálna bežná robota".
Európska komisia mlčí
Okrem eurosocialistov prešlo v Bruseli schválenie sporného tlačového zákona mlčaním. Európska komisia ako strážca spoločných pravidiel, vrátane slobody tlače, vyhlásila, že môže zasahovať "len do vecí, ktoré spadajú do kompetencií únie a to nie je tento prípad".
Bez komentára prijatie zákona nechali aj poslanci, ktorí predtým nešetrili kritikou - spravidla s odkazom na svoju pracovnú zaťaženosť. Schválenie zákona navyše prebila pre Brusel ďaleko dôležitejšia ratifikácia Lisabonskej zmluvy. To pochvalnými slovami ocenila komisia a šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering. Nijako pritom nekomentoval ani tlačový zákon, hoci z jeho kresťanskej pravice zaznelo najviac kritiky, ani fakt, že partnerská slovenská opozícia, Dzurindova SDKÚ, zmluvu nepodporila. Na dodatočné otázky tlače včera Pötteringov hovorca nereagoval.
Autor: šaf, mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.