minúť na spotrebu. Myslí si, že by sa mali zdaniť.
BRATISLAVA. Ak sporiteľ zomrie skôr, ako mu vznikne nárok na výplatu dôchodku z druhého piliera, jeho úspory na dôchodkovom účte sa vyplatia pozostalým. Šéf Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek však nepovažuje za správne, že dôchodkové úspory zosnulého môžu dedičia použiť napríklad na nákup elektroniky. Navyše, keď nie sú ani zdanené, zdôraznil Bernátek. Túto tému otvoril šéf poisťovne na štvrtkovom seminári ministerstva práce. Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál potvrdil, že na ich rezort sa doteraz neobrátil nikto s požiadavkou o prepočet, o koľko by sa zvýšili príjmy štátneho rozpočtu, keby sa zdanili úspory z druhého piliera vyplatené pozostalým.
Bernátek na otázku, či sa s požiadavkou zdaňovania zdedených úspor z druhého piliera oficiálne obráti na ministerstvo financií, v piatok neodpovedal. Bývalý poradca ministra financií Počiatka Richard Sulík pripustil, že takáto výnimka nie správna. " Ale ak tu už raz je, mala by zostať zachovaná, "povedal. Iná situácia by nastala, keby sa zaviedlo komplexné zdaňovanie príjmov, ktoré by zahŕňalo aj dôchodky. Sulík však pripustil, že to nie je politicky priechodné.
Do druhého piliera platia zamestnanci deväť percent z hrubej mzdy. Ide teda o nezdanené peniaze. Rovnakých deväť percent tvorí dôchodkový odvod, ktorý zostáva v Sociálnej poisťovni. Ak sporiteľ zomrie predčasne, jeho peniaze na dôchodkovom účte vyplatí dôchodková správcovská spoločnosť osobe, ktorú počas života uviedol v zmluve. Ak tam takáto osoba nie je uvedená, jeho úspory dedia v poradí manžel alebo manželka, deti, rodičia, osoby žijúce v spoločnej domácnosti viac ako jeden rok. Ak nie sú, nastupuje dedičské konanie. Štát však zrušil dedičskú daň, takže ani v prípade prebiehajúcich dedičských konaní po zosnulých sporiteľoch sa ich úspory v druhom pilieri nebudú zdaňovať.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.