hlasovať. Prieskum verejnej mienky, ktorého výsledky v pondelok zverejnil denník Irish Sun, ukázal, že 28 percent voličov chce hlasovať za Lisabonskú zmluvu, 12 percent proti a 60 percent sa ešte nerozhodlo.
Odmietnutie = neplatnosť
Írsko je jediným členským štátom EÚ, v ktorom sa bude o Lisabonskej zmluve rozhodovať v referende. Odmietnutie zmluvy by teoreticky znamenalo jej neplatnosť. Podľa prieskumu uskutočneného v decembri chcelo za zmluvu hlasovať 22 percent Írov, proti nej 6 percent a 72 percent Írov uviedlo, že sa ešte nerozhodlo.
Lisabonskú zmluvu podpísali lídri členských krajín únie v decembri minulého roka v portugalskom hlavnom meste. Jej cieľom je zabrániť patovým situáciám pri rozhodovaní v rámci rozšírenej únie. "Nie" v írskom referende by mohlo znamenať zmarenie zmluvy, ktorá má nahradiť neúspešný projekt európskej ústavy. V júni 2001 Írsko znepokojilo úniu, keď v referende odmietlo Zmluvu z Nice. Odmietnutie Zmluvy z Nice zvrátilo ďalšie referendum, ktoré Íri uskutočnili v októbri 2002. Írsky premiér Bertie Ahern tento mesiac oznámil, že začiatkom mája odstúpi z funkcie, aby očistil svoje meno v súvislosti s obvineniami z úplatkárstva. Podľa pozorovateľov tento krok zoberie vietor z plachiet odporcov Lisabonskej zmluvy.
(sita/afp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.