obchodovali s orgánmi odobratými Srbom počas vojny, sa nedá dokázať.
Tvrdí to Del Ponteovej bývalá asistentka Florence Hartmannová. Ako povedala pre švajčiarsky denník Le Temps, tvrdenia bývalej prokurátorky sú "nezodpovedné a ponižujúce, pretože hovoria o veciach, ktoré je nemožné dokázať ako pevný fakt". Hartmannová nelegálny predaj orgánov spochybnila slovami, že "nedostatok fungujúcich zdravotníckych zariadení neumožňoval takéto praktiky".
Del Ponteová vo svojej nedávno zverejnenej knihe napísala, že Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK) počas vojny v rokoch 1998-99 uniesla asi 300 srbských väzňov do Albánska, kde im odobrali orgány. Na ich nelegálnom predaji sa podľa nej podieľali najmä vysokí velitelia UCK. "Tieto orgány poslali z Tirany do súkromných kliník pre platiacich pacientov," napísala Del Ponteová, ktorá však neidentifikovala zdroje svojich informácií.
Tvrdenia Del Ponteovej poprel kosovský minister spravodlivosti Nekibe Kelmendi ako "výmysel". "Ak vedela o takýchto prípadoch, mali by ju obviniť zo zatajovania dôkazov," povedal. Ani prokurátori ICTY nenašli žiaden dôkaz podporujúci tvrdenia Del Ponteovej. "Úrad prokurátora a misia OSN v Kosove uskutočnili predbežné vyšetrovanie, no nepodarilo sa im dokázať tieto obvinenia," povedala hovorkyňa ICTY Olga Kavranová.
(sita/afp)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.