dokonca tlieskali zástupcovia strany Pála Csákyho.
Dôvodom bola jeho odpoveď na otázku švajčiarskeho poslanca, prečo má strach z autonómie, ktorú požaduje časť maďarskej menšiny. „Ani na chvíľku nemáme nejaké obavy, aby v tomto smere - ako ste hovorili - o autonómii kultúrnej, školskej a dokonca v niektorých veciach aj samosprávnej, pokiaľ ide o niektoré obce," povedal.
Gašparovič v Štrasburgu používal aj neobvyklý pojem majoritná menšina. „Majoritná menšina na Slovensku má od narodenia postarané o pred?školskú výchovu, školskú výchovu, dokonca o vzdelanie v univerzitnom smere. Toto sú všetko školy slovenské, ale s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny, čiže kultúrna, školská autonómia je jednoznačná."
Poslanec SMK József Berényi povedal, že oceňuje takýto prístup prezidenta. „Dúfam, že keď dostane takúto otázku v Žiline, Čadci alebo v Šuranoch, bude na to odpovedať podobným spôsobom a nebolo to len gesto," povedal. Počas prezidentovho vystúpenia v sále a tlieskal.
Gašparovičov hovorca Marek Trubač SME vysvetľoval, že prezident chcel povedať, že o územnej autonómii nemôže byť ani reč. „My nepripúšťame autonómiu. My len hovoríme, že práva, o ktoré Maďari na Slovensku bojujú, tu už majú."
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že Gašparovičovo vyjadrenie ho „absolútne deklasuje", aby o ňom hnutie mohlo uvažovať ako o kandidátovi na akúkoľvek verejnú funkciu. „Ak to povedal, Boh mu žehnaj," tvrdil Mečiar v televízii Joj.
Politológ László Öllős považuje Gašparovičove slová za „propagandu pre Západ", lebo to, čo je na Slovensku, nie je autonómia. Obce môžu zasahovať len čiastočne do chodu základných škôl, ale nie stredných a vysokých.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.