neopomenuteľných dedičov nie je podľa právnikov problém.
BRATISLAVA. Ministerke práce Viere Tomanovej sa nepozdáva, že dôchodkové úspory matky niekoľkých detí môže po jej smrti získať napríklad jej priateľ, ktorý nikdy nepracoval a nestaral sa o jej deti. "Za peniaze, ktoré boli nasporené zo štátnych zdrojov, si kúpi auto alebo pôjde na dovolenku na Tahiti," povedala Tomanová v diskusných reláciách STV a TA3. Platí to vtedy, ak by ho táto matka počas života uviedla v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení ako oprávneného dediča.
Ministerke sa nepáči najmä to, že ide o neefektívne míňanie dôchodkových úspor, ktoré boli navyše "nasporené z verejných zdrojov". Ak týmto príkladom mala Tomanová na mysli aj to, že deti by z dôchodkových úspor svojej matky nič nezískali, môže navrhnúť zmenu dôchodkového zákona. Dá sa to urobiť tak, že by sa vymedzil okruh dedičov, ktorí by mali nárok na časť dôchodkových úspor aj v prípade, ak je v zmluve ako oprávnená osoba uvedený niekto "mimo rodiny".
Podľa právnikov to nie je problém. "Ak ministerstvo chce, aby niektorí dedičia neboli vylúčení z dedičstva, dá sa to dosiahnuť úpravou zákona. Je to prirodzené a dostupné riešenie," povedal ústavný právnik Radoslav Procházka.
Ako sa dedia dôchodkové úspory
Dedenie úspor v druhom pilieri rieši zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Na rozdiel od Občianskeho zákonníka, ktorý upravuje dedičské konanie vo všeobecnosti, nepovažuje deti za takzvaných neopomenuteľných dedičov.
Ak niekto spíše závet podľa Občianskeho zákonníka a zabudne na svoje deti, ktoré sú takzvanými neopomenuteľnými dedičmi, závet je v tej časti neplatný.
No v prípade zmluvy o dôchodkovom sporení si podobne ako pri životnom poistení môže uplatniť nárok na úspory zosnulého ten, kto je uvedený v zmluve. "Ak zmluva o druhom pilieri dáva občanovi možnosť určiť oprávnenú osobu a ten ju určí, jeho úspory po jeho smrti nie sú predmetom dedičstva," povedala notárka Martina Sobinkovičová.
Sporitelia podľa nej v prevažnej miere uvádzajú ako oprávnenú osobu manželku alebo manžela, alebo deti. V prípade, že sporiteľ zomrie skôr, ako si uplatní nárok na dôchodok z druhého piliera a počas života neuviedol v zmluve meno dediča svojich úspor, dedičmi sa stávajú v poradí manželka alebo manžel, deti, rodičia, osoby žijúce v spoločnej domácnosti viac ako jeden rok.
Ak nie je v zmluve určená oprávnená osoba, dôchodková správcovská spoločnosť podľa právnika VÚB Generali DSS Igora Hvojníka požiada súd, aby jej určil okruh dedičov. Dôchodková spoločnosť môže následne tieto osoby kontaktovať.
Diskusiu nevylučujú
Šéf sociálneho parlamentného výboru za HZDS Jozef Halecký pripúšťa diskusiu o tom, či by práve deti a manželka alebo manžel nemali byť tými, ktorí zdedia zo zákona časť dôchodkových úspor, hoci je v zmluve uvedená iná osoba.
Riešenie, že by deti boli zo zákona neopomenuteľnými dedičmi, považuje za spravodlivejšie ako to, že by sa dôchodkové úspory zosnulého pripísali na účet jeho dedičov v druhom pilieri. O tom uvažuje ministerstvo práce.
"Samozrejme, vždy sa dá diskutovať o tom, či je systém dedenia v druhom pilieri nastavený dobre a či nie je lepšie to ponechať v režime dedičského konania podľa Občianskeho zákonníka. Ale bez toho, aby sme spochybnili dedenie v druhom pilieri," povedala poslankyňa za SDKÚ Lucia Žitňanská.
(mo)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.