režimu uplatňovali nové bezpečnostné opatrenia. Napriek tomu, že o požiadavkách s Washingtonom stále vyjednáva Európska komisia, niektoré členské štáty v záujme skorého zaradenia do amerického bezvízového programu uzavreli bilaterálne dohody s USA. Samostatný postup vyvolal rozhorčenie predstaviteľov EÚ a niektorých starších členov únie.
"Chceme čo najjednotnejší postoj," uviedol francúzsky minister pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyet. Dodal, že štáty EÚ by nemali viesť bilaterálne rozhovory s USA, aby v Európe nevznikli nové deliace čiary. Francúzsko v júli prevezme predsedníctvo únie a v rokovaniach s Američanmi bude hrať kľúčovú úlohu.
Všeobecná vízová povinnosť pri cestovaní do USA v rámci EÚ platí pre občanov Grécka a všetkých nových členských štátov pripojených od roku 2004 okrem Slovinska. Vzhľadom na nové bezpečnostné požiadavky však musia svoje zaradenie do bezvízového programu obhájiť aj starí členovia EÚ. Americká strana upozorňuje, že všetkých 27 členov EÚ bude musieť používať nový elektronický systém, v ktorom budú cestujúcich registrovať americké úrady. Kritici však takýto systém prirovnávajú k vízam. Podľa predstaviteľov EÚ tiež USA žiadajú prístup do európskych databáz s údajmi cestujúcich, čo vyvoláva obavy o ochranu súkromia. V rozhodovaní o zaradení nových členov EÚ do bezvízového programu bude mať posledné slovo americký Kongres, ktorý minulý rok schválil zákon o sprísnení bezpečnostných opatrení pri cestovaní do USA.
(sita/ap)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.