včera začali v štáte Pennsylvánia.
WASHINGTON. Clintonová to v pondelok povedala televízii CNN. Ona i jej súper Barack Obama viedli do poslednej chvíle intenzívnu a agresívnu kampaň v tomto ľudnatom štáte na východe USA, ktorý zrejme ukáže, či sa Clintonová udrží v hre o prezidentskú nomináciu demokratov. Obama v pondelok získal podporu ďalšej celebrity - filmového dokumentaristu Michaela Moora.
Clintonová, ktorá za Obamom zaostáva v počte získaných delegátov i hlasov voličov, pred pár týždňami viedla v Pennsylvánii o 16 percent, ale teraz sa jej náskok pohybuje okolo päť percent. Pokiaľ sa jej nepodarí tentoraz jasne vyhrať, ocitne sa opäť pod silným tlakom, aby odstúpila zo súboja, ktorý podľa množstva demokratov škodí vyhliadkam demokratického kandidáta proti republikánovi Johnovi McCainovi.
Clintonová: Nejde len o matematiku
Clintonová na otázku, či by odstúpila v prípade iba tesného víťazstva, odpovedala, že "určite nie". "Víťazstvo je víťazstvo," povedala. "Nemyslím, že záleží na náskoku. Ide o to, že nás ešte čaká množstvo primáriek. Je to skutočne tesný súboj a nejde v ňom len o matematiku," prehlásila v rozhovore s televíziou NBC.
Obama je opačného názoru, keď tej istej televízii povedal: "Pôjde len o matematiku. Pôjde o to, kto hlasoval pre koho." V pondelok miernil očakávanie médií a svojich priaznivcov. "Nepredpovedám víťazstvo. Predpovedám, že to bude tesné a že sa nám bude dariť lepšie, než mnoho ľudí čaká," uviedol senátor.
Vzhľadom na to, že ho Clintonová v ostávajúcich desiatich primárkach nemôže predstihnúť a musí spoliehať na hlasy takzvaných superdelegátov, jeho tím môže i tesnú prehru označiť za víťazstvo.
Obaja kandidáti do poslednej chvíle viedli intenzívnu a agresívnu kampaň, do ktorje Obama v Pennsylvánii investoval dvakrát toľko peňazí ako Clintonová, ktorej financie dochádzajú. V pondelok uviedol jej tím televízny spot nepriamo spochybňujúci spôsobilosť Obamu rozhodovať v kľúčových historických okamžikoch. Spot medzi iným ukázal i Usámu bin Ládina. Obamova kampaň obvinila Clintonovu z šírenia "politiky strachu".
Kľúčový Irán
Obaja sa však včera snažili dať najavo, že budú rozhodne hájiť záujmy Ameriky a ich spojencov. "Chcem, aby Iránci vedeli, že keď budem prezidentkou, tak na Irán zaútočím," odpovedala na otázku televízie ABC, ako by reagovala na jadrový útok Iránu na Izrael. Dodala, že USA by v takom prípade boli schopné "vymazať Irán z mapy".
"Iránci si môžu byť istí, že odpoviem silou. Je úplne neprijateľné, aby napadli Izrael alebo iného nášho spojenca v oblasti, nech už konvenčnými alebo jadrovými zbraňami," povedal stanici ABC Obama. Podľa neho ale výrazy ako "vymazať z mapy" ničomu nepomôžu.
Dôležitý pre superdelegátov
Výsledok v Pennsylvánii bude mať predovšetkým vplyv na rozhodovanie superdelegátov, teda špičiek Demokratickej strany a demokratických zákonodarcov v Kongrese a guvernérov, ktorí môžu rozhodovať podľa vlastného uváženia. Z asi 800 superdelegátov ich asi 300 ešte neoznámilo, koho podporí. Clintonová sa ich snaží presvedčiť, že práve ona je schopná na jeseň poraziť McCaina. Obama ešte nevyhral v žiadnom veľkom štáte, okrem domáceho Illinois.
(čtk)
Autor: Trnava - Košice 3:1 (2:0)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.