Pennsylvánia udržala šancu na nomináciu víťazstvom nad úspešnejším Barackom Obamom.
PITTSBURGH. Clintonová dúfa, že primárky v Pennsylvánii sú bodom obratu. "V Pennsylvánii sme dosiahli mimoriadne dôležité víťazstvo. Je to obrovský krok vpred, ktorý zmení situáciu v súboji o post prezidenta," povedala svojim stúpencom v utorok večer. Po zrátaní hlasov v 99 percentách volebných okrskov mala Clintonová 55 percent hlasov a Obama 45 percent. S víťazstvom vo vrecku Clintonová kritizovala tých, ktorí ju vyzývajú, aby sa o nomináciu prestala uchádzať. "Niektorí ľudia ma odpisovali a chceli, aby som odišla," vyhlásila. "Ale americký ľud sa nevzdáva a zaslúži si prezidenta, ktorý sa tiež nevzdáva."
Obama s Pennsylvániou nepočítal
Obama nerátal s možnosťou, že by mohol v Pennsylvánii zvíťaziť, ale poukázal na to, že náskok Clintonovej znížil o 20 percentuálnych bodov. "Odstránili sme tento rozdiel," povedal Obama v utorok večer v štáte Indiana, v ktorom sa budú primárky konať 6. mája. "A hoci oni sa prvýkrát nadýchli, alebo prvýkrát po dlhom čase, my sme zaznamenali rekordný počet hlasov. A ide o tých nových voličov, ktorí privedú našu stranu v novembri k víťazstvu," povedal.
Obama zároveň vyhlásil, že cieľom prezidentského súboja nie je len porážka republikánov a ich kandidáta Johna McCaina v novembrových voľbách hlavy štátu, ale aj to, akou stranou chcú demokrati byť. "Môžeme byť stranou, ktorá hovorí a robí čokoľvek, čo ju privedie k víťazstvu v najbližších voľbách... alebo môžeme byť stranou, ktorá sa nesústreďuje len na to, ako zvíťaziť, ale aj na to, prečo by sme mali zvíťaziť."
Rozhodnú vysokopostavení funkcionári strany?
Doterajší priebeh primárok vedie k tomu, že ani jeden z uchádzačov o nomináciu za kandidáta Demokratickej strany nezíska 2025 delegátov potrebných na víťazstvo na augustovom nominačnom zjazde. Obama v primárkach doteraz získal 1713 delegátov, Clintonová 1586. Pretože primárky sa budú konať už iba v deviatich štátoch, Clintonová takmer nemá šancu získať viac delegátov ako Obama. Jej hlavnou nádejou je udržiavať malý rozdiel a snažiť sa o priazeň superdelegátov, čiže vysokopostavených funkcionárov strany, ktorí nakoniec o nominácii rozhodnú.
Vysoký záujem voličov ovplyvniť nomináciu však potvrdzuje volebná účasť v Pennsylvánii. Z 8,3 milióna registrovaných voličov na hlasovanie prišlo vyše 40 percent, čo je dvakrát viac ako pred štyrmi rokmi. V Indiane a v Severnej Karolíne, kde sa demokratické primárky uskutočnia 6. mája, vedie Obama. Podľa posledného prieskumu pre Los Angeles Times má Obama pred Clintonovou v Indiane 5-percentný a v Severnej Karolíne až 13-percentný náskok.
Obamu podržal guvernér Oklahomy
V stredu Obama dostal ďalší impulz, keď sa guvernér štátu Oklahoma Brad Henry vyslovil za to, aby sa stal kandidátom Demokratickej strany. Obamu zároveň označil za inšpirujúceho lídra schopného zjednotiť krajinu. "Som presvedčený, že Obama má ojedinelé postavenie pri zjednotení nášho národa," uviedol guvernér Brad Henry vo vyhlásení, ktoré zverejnila Obamova kancelária v Chicagu. "Senátor Obama chápe, že vážne starosti, ktorými sa zaoberajú bežní Američania, musia byť postavené nad stranícke hry, ak máme dorásť na výzvy dneška a zajtrajška. Je to silný, odovzdaný a oduševňujúci líder, ktorý sa ideálne hodí na to, aby zjednotil demokratov, nestraníkov a republikánov," uviedol Henry. Obama povedal, že je z Henryho podpory šťastný a že sa teší na spoluprácu s cieľom dosiahnuť skutočnú zmenu nielen pre obyvateľov štátu Oklahoma, ale pre všetkých Američanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.