dohodu ministerstva dopravy a uchádzačov o výstavbu diaľnice D1.
BRATISLAVA. Ministerstvo dopravy stiahlo v plnom rozsahu späť žalobu o preskúmanie rozhodnutia a postupu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v tendri na výstavbu a prevádzku úsekov diaľnice D1 medzi Martinom a Prešovom. Tieto úseky sa majú stavať formou projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP). Rezort dopravy zároveň navrhol súdu, aby konanie zastavil. Týmto krokom ministerstvo uznalo rozhodnutie ÚVO vrátiť do tendra jedného z vylúčených uchádzačov.
Pôvodne však práve proti tomuto rozhodnutiu podávalo žalobu. Ministerstvo nám nevysvetlilo, prečo zmenilo svoj postoj, ani ako zdržanie ovplyvní sľúbené termíny dobudovania diaľničného spojenia medzi Bratislavou a Košicami v roku 2010. Zmena postoja ministerstva je o to bizarnejšia, že ešte minulý týždeň premiér Robert Fico označil šéfa ÚVO Bélu Angyala za sabotéra, ktorý sa snaží prekaziť dostavbu diaľnice D1 v plánovanom termíne.
Stiahnutie žaloby oznámilo Úradu pre verejné obstarávanie podľa hovorkyne Heleny Fialovej ministerstvo dopravy v utorok. "Úrad berie tento fakt s uspokojením na vedomie a dúfa, že súťaž bude pokračovať bez problémov," povedala. Na otázku, ako v tomto svetle hodnotí premiérove slová o sabotáži, povedala, že úrad konal aj doteraz a aj naďalej bude konať v zmysle zákona o verejnom obstarávaní.
Janiš: Deje sa tu špinavá hra
Podľa poslanca Stanislava Janiša z SDKÚ to, čo sa teraz deje okolo stiahnutia žaloby, nasvedčuje tomu, že sa v súvislosti s výstavbou diaľnic a PPP projektov deje špinavá hra. Podľa neho sa odo dňa rozhodnutia úradu o vrátení uchádzača do tendra a dňa, keď ministerstvo dalo žalobu na úrad, neudialo nič verejné a napriek tomu ministerstvo zmenilo názor. "Ak sa neudialo nič verejné, tak sa udialo niečo neverejné," povedal. A to je podľa Janiša asi dohoda uchádzačov a ministerstva: "Nikto sa neodvolá, nebude žiadna námietka voči vyhodnoteniu súťaže, nebude nič, všetko prebehne ticho."
Ministerstvo pôvodne pustilo do ďalšej fázy tendra iba dve skupiny uchádzačov. Jednou bolo konzorcium na čele so švédskym koncernom Skanska. V druhej skupine boli aj slovenské firmy Doprastav a Váhostav. Za tou poslednou stojí Juraj Široký, ktorého médiá označujú za mecenáša Smeru. Jeden zo štyroch vylúčených záujemcov, skupina pod vedením nemeckého koncernu Hochtief, však na ÚVO uspela so sťažnosťou proti vylúčeniu. Rezort dopravy podľa riaditeľky odboru komunikácie Evy Benešovej v utorok doručil výzvy na účasť na koncesnom dialógu všetkým trom uchádzačom. Tí majú do konca mája vytvoriť návrhy riešení, ktoré potom predstavia ministerstvu dopravy ako vyhlasovateľovi súťaže.
Autor: dh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.