ktorá nasledovala po rokovaní vlády, premiér Robert Fico povedal, že práve dostal informáciu od ministerstva práce o vplyve svetovej finančnej krízy na majetok dôchodkových fondov. Dospel k záveru, že má pomerne veľký vplyv na zhodnocovanie úspor v druhom dôchodkovom pilieri. "Ja nie som v druhom pilieri, ale odporúčal by som všetkým, aby odtiaľ veľmi rýchlo utekali," reagoval Fico.
BRATISLAVA. Ministerka práce pokračovala podvečer. Na mimoriadne zvolanom stretnutí s médiami oznámila, že výkonnosť dôchodkových fondov predovšetkýmv prvom kvartáli tohto roka výrazne klesla. Prepad na akciových trhoch sa podľa jej slov dotýka všetkých fondov, aj keď v konzervatívnomfonde nebol taký veľký.
Ide o dlhodobé sporenie
Výkonný riaditeľ Asociácie DSS Ivan Barri potvrdil, že v prvom štvrťroku sú výnosy v rastových fondoch záporné. Dôchodkové správcovské spoločnosti spravujú tri typy fondov. Akcie sú len v portfóliách rastových a vyvážených fondov. Správcovia dôchodkových úspor však zďaleka nevyužívajú možnosť, akú im dáva zákon. V portfóliách rastových fondov tvoria akciové investície v priemere 20 percent, pričom by to mohlo byť štyrikrát viac.
"Sporitelia môžu ísť do konzervatívneho fondu, tie neinvestujú do akcií," povedal bývalý poradca ministra financií Richard Sulík. Nakoniec, zákon je postavený tak, že 15 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku môžu byť sporitelia už len vo vyváženom fonde a sedem rokom len v konzervatívnom dôchodkovom fonde. "Ak chce niekto sledovať zhodnotenie fondov, mal by sa pozrieť na dlhodobé výnosy systémov podobných druhému pilieru vo svete," povedal analytik INEKO Peter Goliaš.
Ak ho zaujíma zhodnotenie domácich dôchodkových fondov, mal by si pozrieť aspoň ich priemerný výnos od začiatku existencie druhého piliera. Goliaš pripomenul, že priemerný ročný reálny výnos, ktorý dosiahli akciové trhy za posledných päť rokov, bol približne päť percent. To, že ide o dlhodobé sporenie, ministerstvo práce potvrdilo aj tým, že v zákone predlžilo povinnú minimálnu lehotu sporenia z 10 na 15 rokov. Navyše, ľudia si na dôchodok sporia postupne, vždy pri inej hodnote dôchodkovej jednotky.
"Tým sa zmierňuje vplyv finančných výkyvov na akciových trhoch," povedal Roman Scherhaurer z Across Investments. Krátkodobý vývoj nepovažuje za podstatný. Rozhodnutia portfólio manažérov má zmysel hodnotiť najskôr po 5 rokoch.
Chýba na rozdávanie...
Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký včera v reakcii na Ficove a Tomanovej slová pripomenul, že druhý pilier nie je výmyslom finančníkov. "Predpokladám, že z dlhodobého hľadiska bude zhodnotenie dôchodkových fondov pozitívne," povedal Halecký.
Poslanec za SDKÚ Pavol Frešo považuje Ficove slová zatia3 za vrchol kampane, ako vyhnať ľudí z druhého piliera. Pripomenul, že akákoľvek kríza na globálnych finančných trhoch sa skôr či neskôr prejaví cez zamestnanosť aj v prvom pilieri.
Podľa poslankyne za SMK Kláry Sárközy sú opakované útoky na druhý pilier dôsledkom toho, že vláde chýbajú miliardy, ktoré by rozdali.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.