Slovensko by mohlo len získať. Zjednodušené porovnania ich ponúk, respektíve reálnych výkonov s cenou, o ktorej uvažuje ako o stavebných nákladoch slovenská vláda, mali by daňoví poplatníci ušetriť. Halu a jej asi 30 rokov fungovania má okrem vstupného zaplatiť štát postupnými splátkami.
BRATISLAVA. "Boli tu ponúknuté varianty, ktoré sa pohybovali od 60 do 80 miliónov dolárov," povedal Šťastný. Na stretnutiach s investormi podľa neho sedel aj vtedajší tréner hokejovej reprezentácie Ján Filc. Ten to potvrdzuje. "Čísla, ktoré odzneli, boli niekde na úrovni 2 miliárd korún."
Pri asi 4-percentnom ročnom zdražovaní stavebných prác by tak v súčasnosti hala stála 2,2 miliardy korún. Vládne uznesenie predpokladá náklady 4 miliardy. Pred 4 rokmi chcel halu za 60 miliónov dolárov postaviť severoamerický investor. Rozpočet mu urobila fínska firma Harkimo. Podobne je to s takzvanou SAP halou v Mannheime. Tá má od kolaudácie tri roky, celkovo stála 70 miliónov eur, čo bolo približne 2,7 miliardy korún.
Koľko by stála, ak by sa takáto hala stavala na Slovensku teraz? Ak predpokladáme, že Nemci nestavajú drahšie ako Slováci a ceny stavebných prác tam nerástli viac ako u nás, znamená, že hala veľkosti mannheimskej by sa dala postaviť za niečo vyše 3 miliárd korún. Slovensko ale neplánuje halu ako v Mannheime pre vyše 13,5-tisíca fanúšikov, vládne uznesenie počíta s kapacitou "do 12-tisíc".
Existujú však aj porovnania, v ktorých vyzerajú 4 miliardy korún plánované vládou ako lacná možnosť. Česká O2 Arena - pôvodne Sazka Arena - nakoniec v réžii štátnej akciovky stála okolo 8 miliárd českých korún, čiže zhruba 11 miliárd slovenských. V roku 2004. Pražská hala pojme viac fanúšikov ako hala v Mannheime.
Kde je pravda
Povedať jednoznačne, že vláda plánuje financovať postavenie zbytočne drahej haly, nemožno. "Pravda môže byť aj niekde uprostred," komentoval Oto Hornáček, riaditeľ stavebnej firmy Hornex. Upozorňuje na to, že do úvahy treba brať nielen kapacitu haly, ale napríklad aj to, aké funkcie plní. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ján Podmajerský zas upozorňuje, že cenu môže zdvihnúť umiestnenie v centre mesta, ako aj ťažký terén. Nemyslí si, že sa cena stavby, ako je štadión, mohla za štyri roky vyškriabať na dvojnásobok a ani nepozná stavbu, ktorej cena by sa za takýto čas zdvojnásobila.
Autor: dk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.