2006 so socialistami premiéra Ferenca Gyurcsánya. S odchodom z vlády, o ktorom už pred mesiacom rozhodlo vedenie liberálov, súhlasilo 434 delegátov, iba 53 ich bolo proti.
Gyurcsány tak bude od mája stáť na čele menšinovej vlády. Ako dlho vydrží, nie je jasné. Socialisti majú v 386člennom parlamente 190 poslancov, dvaja z nich však pre zdravotný stav mandát nevykonávajú. K väčšine vláda potrebuje šesť hlasov. A môže ich získať.
Liberáli tvrdia, že nechcú pád vlády. Sľubujú podporiť všetky návrhy na reformy a stabilizáciu verejných financií, rast konkurencie ekonomiky či zníženie daní. Problémom je, že liberáli odchod odôvodnili práve neochotou socialistov k ďalším reformám a snahou odvolať aj tie, ktoré už vláda presadila. Osud koalície spečatilo marcové referendum o poplatkoch v zdravotníctve a o školnom. Gyurcsány pripísal vinu za drvivú prehru v referende liberálnej ministerke zdravotníctva Ágnes Horváthovej. V rozpore s koaličnou zmluvou ju odvolal, na čo reagovala SZDSZ vypovedaním koalície.
Rozhodnutiu liberálov podporiť menšinovú vládu a zabrániť predčasným voľbám nahrávajú aj prieskumy. Podľa agentúry Tárky by teraz opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána získal 67 precent hlasov, socialisti 22 a liberáli by sa s troma nedostali do parlamentu.
Autor: pm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.