zákona o zdravotnom poistení cez dôchodkové sporenie po slávny zákon tlačový. Ešte predtým, ako bol schválený, však Robert Fico hostil ruského expremiéra Zubkova. Spoločnými silami vzkriesili Frankensteina, ktorý oživuje najsvetlejšiu éru boľševika, a navyše, výsostne sa dotýka najmä Košického kraja. Širokorozchodná.
Chceme to alebo nechceme?
"Ak nevzniknú žiadne nepredvídané prekážky, realizácia tohto projektu môže začať v roku 2010", ohlásil Fico po rokovaní so Zubkovom. A pridal i cenovú kalkuláciu: Magistrála od Hanisky po Bratislavu vyjde na 4,3 miliardy eur. Teda asi 140 miliárd Sk v dnešnom kurze. To je veľký vývoj oproti odhadu finančného krytia pred rokom, keď po audiencii v Kremli Fico prvýkrát postrašil širokorozchodnou: "My sme s Putinom vôbec nehovorili na tému, že koľko to bude stáť. Otázka je jasná: Tak chceme to alebo nechceme?"
Akoby na potvoru, spočiatku sa zdalo, že mimo premiéra a Jahnátka široký rozkrok nechce nikto. Nenašiel jedno dobré slovo. Napríklad župan Trebuľa, ktorý teda k Ficovi nemá politicky ďaleko, pred rokom ešte vedel, že "k návrhu, aby sa širokorozchodná dostavala z Košíc do Bratislavy môže dať kraj len negatívne stanovisko". A "absolvent vysokej dopravnej školy" (sám to pripomenul) Dzurinda hneď "prepočítal, koľko by to stálo a jednoznačne vyšlo, že projekt nemá návratnosť". O politickej nezaujatosti "absolventa" sa dá pochybovať, ale jeho názor jemne podporil napr. i stranícky nominant Smeru Dalibor Zelený (nedávno odstúpil), ktorý z kresla riaditeľa ŽSR odkázal, že "nedáva zmysel budovať nové trate, pokiaľ využitie doterajších nebude vyššie", pričom dnešnú vyťaženosť zhodnotil na 30 percent.
Mačka vo vreci
Nie je úplne isté, či by to bol až "smrteľný úder regiónu východu Slovenska" (Dzurinda), avšak fakt nad fakty je, že strata niekoľkých stoviek pracovných miest, čo by znamenalo zrušenie prekládky, je základná výhrada Košického kraja. Teda bola, keďže Trebuľovi po novom by už stačilo, "aby nikto neprišiel o prácu" a aby bol "projekt súčasťou logistického centra v Bočiari". Hovorí, že v takom prípade, ak "uvidí hlavný zámer projektu, môžeme sa o tom rozprávať". No. Pokiaľ ide o "naše" záujmy, Fico rozpráva zatiaľ len o tom, že "je podmienkou slovenskej strany, aby bol maximálne využitý prístav na Dunaji, ktorý získa podstatne väčšie možnosti na kapacity, vrátane všetkých terminálov, ktoré na Slovensku sú".
Takže nie je jasné, čo sa zmenilo od apríla 2007. V rámci príslovečnej demokracie, ktorá vládne v Smere, my môžeme iba konštatovať, že "len negatívne stanovisko" župana spred roka sa vyvinulo na niečo ako podmienený súhlas. Pre mačku vo vreci. Trebuľa, navyše, najlepšie vie, keďže pozná svojho "pappenheimského" lepšie ako ktokoľvek, že Fico vypúšťa bubliny.
Hádanie z márnosti
Bez výpočtov a "dopadových štúdií" si povedzme, že čisto laickým rozumom je široký rozchod za 140 miliárd Sk fantazmagória. Netreba vlastné analýzy, ani byť "absolvent" elektrických trakcií, aby sme pribili na múr základnú tézu, že hlboké analýzy, a nie jednu, ale aspoň tri nezávislé, by mal mať najskôr ten, kto chce minúť takéto nekresťanské peniaze. Z viacerých zdrojov vieme, že nič, čo by sa podobalo projektu, neexistuje.
Sľub ruskej strany, že "zvýšia o 100 percent objem prepravovaného tovaru", má asi hodnotu volebného programu Smeru. Nielenže to "garantoval" Zubkov, ktorý už medzitým premiérom ani nie je (vymenil ho Putin), a šéf ruských dráh Jakunin, ktorý v kresle tiež nemusí byť, ale neexistuje zatiaľ ani predstava, že kto bude stavať, financovať a, samozrejme, kasírovať. Pretože ak napr. jedna z možností hovorí, že by to mal byť spoločný podnik ŽSR a ruských železníc, tak môže byť aj pravdou, že "veľké poplatky pôjdu do veľkého štátneho rozpočtu" (Fico). Ruského. Ako upozornil týždenník Trend, "podstatná časť prepráv, ktorá dnes ide po slovenských koľajniciach z Ukrajiny a Ruska, by sa v tržbách slovenských štátnych železníc neukázala". Iná alternatíva ešte hovorí, že by sa to dalo dokonca spolufinancovať z eurofondov... Ďalší variant je spoluúčasť štátnych investorov z Rakúska a ruský oligarcha Deripaska...
Čiže hádanie z márnosti. V tejto chvíli. Odkiaľ berie tento Fico, keď o tokoch a potokoch nie je známe fakticky nič, odvahu vykrikovať, že "SR získa obrovské prostriedky za prepravu tovarov", ak druhým dychom priznáva, že "teraz začínajú diskusie, že kto čo bude kryť"? Aby bolo jasné, s akými brušnými údajmi narába predseda vlády, tak vedzte, že na internetovej stránke ruských železníc je síce tiež odhad 4,3 miliardy, akurát nie eur, ale - dolárov. A keďže niet nad dobrú športku, tak Dalibor Zelený si svojho času tipol 80 miliárd korún.
Transslovenský šinkanzen
Komu teda širokorozchodnú treba? "Myšlienka naposledy ožila na viedenskej návšteve Putina v apríli minulého roka, pravdepodobne tam došlo k dohodám na základoch investičných plánov", uviedol nedávno v SME analytik Duleba. Týždenník Trend, ktorý urobil detailnú "obhliadku" projektu, čo ani projektom nie je, zároveň vyzdvihol pozíciu Rakúska, ktorého štátny sektor sa začína stávať predpolím nástupu ruských záujmov v Európe. My dodajme, že sa tak deje najmä po nástupe kancelára Gusenbauera, ktorý ako komsomolec, keď prvýkrát vystúpil v Moskve z lietadla, pobozkal zem.
Skutočnosť, že Fico má pokrvných príbuzných nielen v Prahe (Paroubek), ale i vo Viedni, je ústredný "investičný" argument. Rakúsko-ruský záujem o šinkanzen z Vladivostoku až po Viedeň nevedú podnikateľské, ale politické preferencie. O tom, že peniaze štátnych firiem, ktoré ovláda, investuje Kremeľ do obnovenia strateného vplyvu v tomto regióne, sa pochybovať nesmie. Prvostupňový záujem Moskvy, ktorej nahráva Viedeň, nie je kargo, ale geopolitická partia, ktorá sa hrá o tri úrovne vyššie, než dosiahne Trebuľa, keď sa postaví Paškovi na plecia.
Užitočný idiot Fico
Robert Fico je v tejto hre štátnomonopolistických hráčov, zlatokopov Deripaskov a reinkarnovaných agentov KGB menej ako štatistom. Je užitočným idiotom v najvlastnejšom význame slova, ktorým kedysi označoval Lenin popletených západných intelektuálov. Fico obdivuje Rusa a ako každý komunista rozumie sile ("Mimochodom, ruská železnica zamestnáva milión zamestnancov"... Alebo: "Širokorozchodná je nevídaný projekt, ktorý s nevídaným záujmom sleduje celá Európa". Inokedy použije prívlastok "grandiózny".)
Ak široký rozkrok, aký existuje na zemeguli mimo Ruska a bývalých republík ZSSR len v Mongolsku, bude aj na Slovensku, tak len preto, lebo láska a bázeň k Rusovi zatemnila predsedovi vlády mozog. (To nie je nový úkaz. Pamätáte Čarnogurského, ako sa dal fotiť pred ruskou kopou uhlia, čo bol "investičný" argument, aby Devín Banka deblokovala?) Tu je skutočný dôvod: "Ak považujeme Ruskú federáciu za strategického partnera Európskej únie a celá Európska únia ho považuje, pozrime sa na vyhlásenia Nemecka, Francúzska alebo ďalších krajín, je veľký záujem zabezpečiť toto strategické spojenectvo aj prostredníctvom infraštruktúry".
Mimo toho, že Fico (pozri vyššie) nedokáže rozlíšiť medzi partnerstvom a spojenectvom, zásadný problém je v tom, že "prostredníctvom infraštruktúry" je Slovensko od Ruska už "zabezpečenejšie" ako KTORÝKOĽVEK iný člen EÚ. Napríklad v plyne sme "zabezpečení" Rusmi na 100 percent... Šokujúca ochota Fica ponúknuť 49 percent Transpetrolu Rusom, pozvánky do výstavby nových reaktorov, cyklotrón, či najtvrdší útok proti českému radaru sú ďalšie míľniky na krížovej výprave boľševika urobiť zo Slovenska trójskeho koňa Vladimíra Putina. Preto chce položiť koľajnice, ktoré nás dovezú bez prestupovania rovno do sibírskej tundry. Nielen v doslovnom význame slova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.