slov zatiaľ termín nestanovil. Od stretnutia s Ficom si šéf ÚPN sľubuje to, že "určitým spôsobom môže prispieť k formovaniu stanoviska najsilnejšej vládnej strany k tomuto procesu smerujúcemu k likvidácii ÚPN".
Petranský včera na tlačovej besede povedal, že doposiaľ sa nestretol s otvorenou kritikou činnosti ústavu. "Ak sa objavili nejaké výčitky, tak nesmerovali k tomu, že by ústav neplnil svoje funkcie dané zákonom," dodal s tým, že sa skôr objavili kritiky parciálneho významu súvisiace so zverejnením niektorých káuz. Zároveň však zdôraznil, že ústav svojou činnosťou pre mnohých stále predstavuje riziko v oblasti ich uplatnenia, pokiaľ kolaborovali s bývalým režimom. Navrhované zrušenie ústavu by bolo podľa neho výrazným spomalením, či dokonca krokom späť vo vyrovnávaní sa s obdobím totality. O nekoncepčnosti návrhu na zrušenie ústavu svedčí podľa Petranského aj skutočnosť, že návrh novely zákona o protikomunistickom odboji počíta s novými úlohami pre ÚPN.
Kritiku Petranskému osobne neprezentoval ani šéf SNS Ján Slota. Je však podľa neho logické, že zverejnené informácie sa Slotu určitým spôsobom dotkli. "Nechcem však ďalej špekulovať, či toto bolo dôvodom podania návrhu na zrušenie ÚPN," dodal. Petranský ďalej uviedol, že s ním zhruba pred dvoma týždňami komunikoval predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. "Požiadal ma, aby som ho navštívil v centrále HZDS a ako tému stretnutia uviedol rozpustenie štruktúr ÚPN," dodal Petranský s tým, že stretnutie vzhľadom na tému ako i navrhované miesto stretnutia odmietol. "Následne mi pán Mečiar telefonicky oznámil, že zruší zákonom ÚPN."
Pre nás je dnes dôležitejšie zabezpečiť ľuďom dobrú perspektívu, ako sa zaoberať nedôveryhodnými spismi ŠtB, vyjadril sa včera premiér Robert Fico v súvislosti so zrušením Ústavu pamäti národa, čo navrhujú predstavitelia SNS.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.