nápadov.
"Fellini východu", ako Jakubiska nazývajú, pochádza z malej východoslovenskej dedinky Kojšov. Natočil cez tri desiatky filmov a na ďalších spolupracoval.
Mám všetko, drahé i lacné
" Za tak dlhú dobu má človek všetko, veci nezmyselné, lacné i drahé. Mňa najviac teší to, čo ma tešilo celý život a to je nápad, idea, myšlienka. To je čosi, čo vám nikto nemôže darovať," povedal Jakubisko. V minulosti ho však potešilo všetko, čo dostal po prvýkrát. "Veľmi ma vždy zarmútil Ježiško. Dával mi pod stromček také darčeky ako sú rukavice, ponožky, sveter. Hovorieval som si: ten ježiško sa úplne zbláznil, to mi predsa môžu kúpiť rodičia," smial sa filmár. Až neskôr sa dočkal darčekov, ktoré by mu rodičia nikdy nekúpili.
Z darčekov sa tešiť nedokáže
Priznal však, že na rozdiel od iných, napríklad aj svojej manželky Deany Horváthovej - Jakubiskovej, sa z darčekov veľmi tešiť nedokáže. " Keď mi niekto kúpi vzácny dar, hovorím si, koľko s tým mal trápenia a prečo mi to kúpil?" Radosť naopak má, ak môže niekoho obdarovať obdarovať. " Strašne som sa tešil, keď som mal osemnástku. To boli veľké oslavy, to som si i pridal, že je mi dvadsať. Vtedy sme túžili byť veľmi skoro dospelí. Uberať sa nedá, ale chcel by som byť ešte mladší," dodal. Stále má kopu nápadov a veľa z nich by chcel natočiť.
"Mali by sme žiť 200 rokov."
Aj kvôli najdrahšiemu stredoeurópskemu historickému filmu Bathory za 400 miliónov korún, ktorý bude mať premiéru začiatkom leta, odložil práce na filme Tretie pohlavie. O ôsmich zo svojich nenatočených filmoch hovoril Jakubisko aj v dokumente Martina šulíka, ktorý 1. mája odvysiela Slovenská televízia. " Stále sa ma pýtal, ako môžem zabudnúť na film, ktorý chcem urobiť? Jediné vysvetlenie je, že mám viac nápadov, než koľko stačím uskutočniť," konštatoval režisér, ktorého filmy sú typické nezameniteľnou poetikou, výtvarnou stránkou, fantáziou i láskou k folklóru. Často si sám sadne aj za kameru, napíše scenár, funguje ako výtvarník, scénograf i autor rekvizít. Dodnes je slávna jeho rozprávka Perinbaba, či Tisícročná včela alebo Sedím na konári a je mi dobre. Jedným z posledných nápadov je 200 rokov samoty, ku ktorému napísal aj scenár. " Zamýšľam sa na d tým, či by človek nebol lepší a kľudnejší, keby žil 200 rokov," prezradil Jakubisko, ktorému sa zdá ľudský život krátky na to, aby splnil všetko, čo chce a tak sa do filmárskeho dôchodku ešte nechystá.
Oslavovali s Havlovou
Na festivale českých filmov Finále v Plzni, ktorý prebiehal minulý týždeň, vzdali hold režisérovi Jurajovi Jakubiskovi, ale aj dvom herečkám Deane Horváthovej a Dagmar Veškrnovej Havlovej. Všetci traja sa totiž stretli v jednom z filmov a v rovnakom čase oslavujú životné jubileá.
V rámci nesúťažnej sekcie spomínaného festivalu s názvom "Báječní lidé s klikou" premietli 16 rokov starý Jakubiskov film Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý. V ňom si hlavné postavy, tak trochu česko slovenskú Thelmu a Luise, zahrali režisérova manželka Deana a aj bývalá česká prvá dáma, vtedy ešte Veškrnová. Po uvedení snímky bola pre všetkých troch jubilujúcich umelcov pripravená oslava ich životných míľnikov. Deana Horváthová oslávila v marci okrúhlu päťdesiatku, Dagmar Havlová 55 rokov.
Autor: čtk&nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.