Po včerajšku sa nám euro znova priblížilo. Rast cien má byť podľa eurokomisie tento aj na budúci rok v súlade s eurokritériami.
BRATISLAVA. S vysokou pravdepodobnosťou už padla aj posledná vážna prekážka na zavedenie eura na Slovensku v januári na budúci rok. Európska komisia včera zverejnila jarné ekonomické prognózy pre členské štáty. Z nich vyplýva, že inflácia u nás bude tento aj na budúci rok pod hranicou inflácie, do ktorej sa musí zmestiť krajina, ktorá chce používať euro.
Koruna reagovala rekordom
Komisia uznala argumenty slovenského ministerstva financií a Národnej banky, že aj po zavedení eura budeme mať infláciu nízku. Mierny rast cenovej hladiny udržíme aj napriek tomu, že koruna nám už viac nebude svojím spevňovaním pomáhať pri krotení cien tovarov zo zahraničia. Na pozitívne správy krátko po ich zverejnení zareagovala koruna novým rekordom. Po prvýkrát v histórii stálo euro menej ako 32,20 koruny.
Odhad komisie hovorí, že ceny tento rok u nás stúpnu v priemere o 3,8 percenta. Maximálna hranica, do ktorej sa musíme zmestiť, teda maastrichtské kritérium na euro, bude vyše štyroch percent. Inflácia by mala podľa komisie dosiahnuť vrchol v treťom štvrťroku, ak ropa a poľnohospodárske komodity nebudú dražieť tak rýchlo, ako doteraz.
Za infláciou, ktorá sa zrýchľuje už niekoľko mesiacov nielen u nás, ale aj v celej únii, je okrem drahej ropy aj zvyšujúci sa dopyt po potravinách v Číne a Indii. Svoju rolu zohráva aj využívanie poľnohospodárskych komodít na výrobu biopalív.
Na budúci rok majú ceny rásť pomalšie. Komisia nám predpovedá infláciu 3,2 percenta, čo je znovu pod eurokritériom. To by malo byť 3,3 percenta. Infláciu budeme mať na budúci rok nižšiu ako väčšina krajín, s ktorými sme pred štyrmi rokmi vstupovali do únie.
Ceny na budúci rok u nás potiahne aj to, že obchodníci minú staré zásoby cigariet, ktoré budú drahšie pre vyššiu spotrebnú daň. Bez tohto efektu by bola naša inflácia v roku 2009 o 0,2 až 0,4 percentuálneho bodu nižšia. "Prognóza potvrdzuje názor, že Slovensko plní maastrichtské kritériá udržateľným spôsobom," reagovala na čísla eurokomisie hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová. Ministerstvo financií údaje únie neprekvapili.
"Jarná prognóza komisie potvrdzuje, že Slovensko je na dobrej ceste," povedal včera premiér Fico. Podobný názor má aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák: "Európska komisia naznačila, aký bude jej postoj v konvergenčnej správe, ktorú vydá začiatkom mája."
Definitíva v júni
Doteraz najčastejšie výhrady eurokomisie aj Európskej centrálnej banky boli, že neudržíme nízku infláciu po zavedení eura, lebo nám už pri stláčaní cien nebude pomáhať silná koruna. Prognózy potvrdili zmenu v postoji. "Z prognóz vyplýva, že Európska komisia odporučí prijatie Slovenska do eurózóny," myslí si Koršňák.
Komisia svoje odporúčanie zverejní na budúci týždeň v stredu. Potom to musia odobriť ešte ministri financií členských štátov eurozóny a Európska rada, teda šéfovia členských štátov únie. Doteraz sa v prípade eura nikdy nestalo, že by návrh komisie zmenili. Tí rozhodnú v júni. O mesiac neskôr bude známy aj konečný konverzný kurz, za ktorý budeme meniť koruny na eurá. Analytici u nás očakávajú, že to bude niekde od 31 do 33 korún za euro.
Konečný kurz vzíde z dohody slovenskej vlády, Národnej banky a Európskej centrálnej banky. Premiér Robert Fico cez víkend v Slovenskom rozhlase povedal, že pre ľudí by bolo najlepšie, keby kurz bol čo najsilnejší. Nízku infláciu z minulého roka eurokomisia pripísala najmä na vrub mierneho zdraženia energií a zhodnotenia koruny. Ceny energií vlani klesli najmä pre nečakané zlacnenie ropy a znehodnotenie dolára.
Premiér Fico v tejto súvislosti odmietol, že by vláda pomáhala dohodami s energetickými monopolmi stláčať ceny energií. "S týmto nemôžeme súhlasiť," povedal. Pripomenul, že "náklady na výrobu energií patria u nás medzi najnižšie v únii, kým ceny patria medzi najvyššie".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.