Slovensku. Ako ďalej informovalo ministerstvo pôdohospodárstva, zámerom Maďarska bolo odňať Slovensku právo na používanie názvu Tokaj, ako aj jeho odvodených názvov Tokajský, Tokajská, Tokajské.
BRUSEL. Po rokovaniach s Európskou komisiou sa podľa pôdohospodárskeho rezortu uznalo pre Slovensko používanie názvu Tokajská vinohradnícka oblasť, ktorý sa uvádzal v prístupovej zmluve z roku 2003 a vstupom SR do Európskej únie sa stal súčasťou práva Európskeho spoločenstva. "Pretože dnes (včera - pozn. red.) schválené nariadenie hovorí iba o ohraničení geografickej oblasti, nevidíme potrebu presne stanovovať hektárovú výmeru iba na území Slovenskej republiky," konštatuje sa v stanovisku ministerstva.
Slovensko chce akceptáciu siedmich obcí
Medzivládna dohoda by podľa ministerstva mala byť vyvážená a nemôže byť jednostranne nevýhodná. Slovenská republika navrhuje podľa ministerstva v súčasnosti akceptovať na svojom území katastrálne územie siedmich obcí. "Rovnako ako my akceptujeme na území Maďarskej republiky katastrálne územie 27 obcí," dodáva ministerstvo.
Uzavretie medzivládnej dohody podľa názoru rezortu nie je potrebné, pretože obe krajiny majú v súčasnosti v Bruseli rovnocennú registráciu tokajských vín, ktorú je možné obnoviť podľa procedúry stanovenej v nariadení. "Slovenská republika je pripravená aj naďalej harmonizovať svoju legislatívu s maďarskou a spoločne spolupracovať pri špecifikácii tokajských vín v Bruseli," pokračuje ministerstvo. Rovnako Tokajské združenie je podľa ministerstva pripravené aj naďalej spolupracovať so svojím maďarským partnerom - Radou vinohradníckych obcí.
Problémom bola vraj gentlemanská dohoda
Ako ďalej uviedlo ministerstvo, problém Tokaja vyhranila gentlemanská dohoda, ktorú v roku 2004 podpísal bývalý minister Simon so svojím vtedajším maďarským partnerom Némethom ako jednostranne nevýhodnú pre Slovensko. Bez akéhokoľvek preukázania sa v nej podľa ministerstva obmedzila slovenská vinohradnícka oblasť Tokaj z výmery 908,77 hektárov (ha) na výmeru 565,2 ha. "Kým v Maďarsku je tokajská oblasť vymedzená katastrálnymi územiami 27 obcí, na Slovensku je v dohode vymedzená iba hektármi, ktoré Maďari pokladajú za oprávnené. Zároveň boli na Slovensku zo zoznamu vylúčené viaceré obce, aj keď boli právoplatne zahrnuté v slovenských zákonoch od roku 1959," uvádza ďalej ministerstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.