Úradníci nepripúšťajú zlyhanie
Rakúske úrady tvrdia, že v prípade Josefa Fritzla nezlyhali. Chyby v kauze únosu Kampuschovej sa vyšetrujú dodnes.
VIEDEŇ/BRATISLAVA. Za dva roky odhalili v Rakúsku dva šokujúce prípady únosu, incestu a dlhoročného väznenia, ale nikto zo zodpovedných nehovorí o náprave. Ani v prípade Josefa Fritzla, ani pri únose Natasche Kampuschovej. Josef Fritzl väznil a zneužíval 24 rokov svoju dcéru v pivnici domu v malom mestečku bez toho, aby si to niekto všimol. Políciu listom od svojej dcéry presvedčil, že utiekla k sekte, hoci už dva roky predtým ušla od otca, ktorý ju zneužíval. Úrady mu bez problémov posvätili adopciu troch dcériných detí, ktoré sú jeho, čo už potvrdili testy DNA. Nemusel ani predložiť posudok o svojej osobe.
Nikto zo zodpovedných nepripúšťa zlyhanie systému. Dokonca ani advokát Fritzlových obetí. O zlyhaní začal len nedávno hovoriť bývalý šéf Spolkového kriminálneho úradu Herwig Haidinger. Ten uviedol, že adresu Nataschinho únoscu poznala polícia šesť týždňov po únose, ale stopu nepreverila. Keď na to neskôr upozornil ministerstvo vnútra, zlyhanie ututlalo, keďže sa blížili voľby.
* * *
Obete po rokoch spolu
Pre obete Josefa Fritzla začal nový život. Prvýkrát sa zišli všetci spolu.
VIEDEŇ/BRATISLAVA. Deti týranej Elisabeth žili roky oddelene a ani netušili, že majú ďalších súrodencov. Tri z nich žili v tme v podzemí a nevedia, ako vyzerá škôlka, či škola a aké je to mať kamarátov. Ďalšie tri viedli celkom normálny život, hoci bez matky a s prísnym dedom, ktorý bol v skutočnosti ich otcom. Teraz sa všetci stretli na klinike Mauer neďaleko Amstettenu. Začínajú sa učiť žiť spolu a na slobode.
Šanca na normálny život?
"Rodina robí zatiaľ zdravotne dobrý dojem. Medzi súrodencami panuje čulá komunikácia," povedal novinárom hajtman mestečka Amstetten Hans-Heinz Lenze. Psychológovia sú opatrní, ale optimistickí. To najhoršie rodinu čaká, keď pochopí, čím všetkým prešla.
Viedenský psychiater Max Friedrich, ktorý sa staral aj o Nataschu Kampuschová po jej osemročnom väzení, verí, že majú šancu na "sčasti normálny život". Terapia bude dlhá a ťažká. A lekári premýšľajú, ako ich ochránia pred vonkajším svetom. Už včera sa objavili správy, že rodine zmenia meno. Čo presne prežívajú, vie najlepšie Natascha Kampuschová, ktorá už rodine ponúkla pomoc. Finančnú, ale aj psychologickú. Vie, aké to je byť zaživa pochovaná v pivnici.
Na rozdiel od Natashe sa však tri z detí na denné svetlo dostali prvýkrát až uplynulú nedeľu. Podľa médií však boli prvé reakcie Stefana a malého Felixa veľmi pozitívne. Zvlášť Felix sa tešil, že šiel prvýkrát autom, ktoré doteraz videl len v televízii. Rodinu čaká prvá spoločná oslava. Jedno z detí má narodeniny. S rodinou nie je Kerstin. Stále leží v nemocnici v Amstettene, kam ju nedávno priviezla týraná matka. Po rokoch v pivnici jej zlyhal imunitný systém a je v kritickom stave. Lekári bojujú o jej život. Život svojej rodiny však zachrániť stihla.
* * *
Dcéru vraj chránil
Otec niektoré nejasnosti vysvetlil. Nie všetky.
VIEDEŇ. Josef Fritzl väznil svoju dcéru, aby ju ochránil pred drogami. Takto polícii vysvetlil svoje správanie za posledných 24 rokov. Priznal sa, že s ňou mal pohlavný styk, popiera však jej verziu, že ju mesiace nechával pripútanú o stenu. Fritzl vysvetlil aj to, prečo tri deti žili normálnym životom vo svojom byte a tri nechal v tme v podzemí. Keď by ich bolo v pivnici veľa, robili by tam strašný hluk, povedal.
Potraviny, šatstvo a plienky chodil Fritzl nakupovať do vzdialenejších miest. V noci všetko nosil do pivnice, aby ho nevidela manželka.
Autor: mim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.