Je to najmodernejší rakúsky rušeň
Nie, nejde o prebúdzanie nejakej skutočnej Katky bájnym Herkulesom. Ide o sympatické a už tradične podujatie "prebúdzania" staručkého parného rušňa s názvom Katka, ktorý v zime "spí" v košickom rušňovom depe a ktorý v lete s niekoľkými vozňami premáva na Detskej železnici v košickom Čermeľskom údolí. V rámci ôsmeho ročníka tohto atraktívneho podujatia, ktoré sa konalo minulý víkend, sa uskutočnila aj tzv.rušňoparáda. Počas nej sa na točni predstavili rôzne typy starších i novších rušňov. Tohtoročnou novinkou bolo predstavenie najmodernejšieho rušňa Rakúskych spolkových železnice. Ide o dieselelektrický rušeň s typovým označením Rh 2016, ktorý je známy pod viac či menej oficiálnou prezývkou Herkules. Herkules je viacúčelový rušeň, určený na ťahanie osobných nákladných vlakov. Skriňa tohto rušňa vykazuje vysokú mieru pasívnej bezpečnosti, ktorú zaručujú najmä hydraulické nárazníky a deformačné členy. Podvozky sú vystrojené brzdovými kotúčmi, integrovanými do kolies. Pohon sa realizuje ozubeným dutým hriadeľom.
Klimatizovaná kabína rušňovodiča
Hnací vznetový motor je umiestnený v odhlučnenom priestore a od ostatnej časti strojovne je oddelený priečkami. Priamo na hnacom hriadeli motora je pomocou príruby upevnený bezkomutátorový trojfázový synchrónny generátor. Tento generátor napája cez usmerňovací mostík jednosmerný medziobvod, z ktorého je napájaný pulzný striedač na pohon trojfázových asynchrónnych trakčných elektromotorov. Z jednosmerného medziobvodu je napájaný aj menič, ktorý zásobuje elektrickou energiou vlakovú vysokonapäťovú zbernicu (1 000V, 50 Hz). Na riadenie a monitorovanie činnosti jednotlivých systémov slúži centrálny radiaci počítač. Rušeň má klimatizovanú kabínu rušňovodiča a je vystrojený vlakovou rádiostanicou i najmodernejším zabezpečovacím zariadením. Rušeň Herkules má hmotnosť 80 tona jeho celková dĺžka je 19 275 mm. Šírka rušňa je 2 870 mm. Priemer nových kolies je 1 100 mm. Pretože kolesá sa postupne opotrebúvajú (najmä v zatáčkach), ich priemer sa postupne zmenšuje. U rušňa Herkules sa kolesá môžu opotrebiť najviac na rozmer 1 020 mm, potom ich treba vymeniť.
Najtichší rušeň na svete
Na pohon generátora elektrickej energie slúži moderný vznetový motor firmy MTU, vystrojený vstrekovacím systémom common rail. Motor má maximálny výkon 2 000 kW a pracuje v rozsahu od 600 do 1 800 ot/min. Maximálny výkon na obvode kolies je 1 600 kW. Rozjazdová ťažná sila je 235 kN. Pre porovnanie možno uviesť, že približne rovnaký ťah má jeden motor štvormotorového dopravného lietadla Airbus A340. Maximálna brzdná sila je 100 kN. Rušeň Herkules dosiahne maximálnu rýchlosť 140 km/h. Herkules bol vyvíjaný tak, aby splnil prísne rakúske hlukové normy a preto je to najtichšia dieselektrická lokomotíva na svete (vo výkonovej kategórii 2 MW).Rakúske spolkové železnice si u firmy Siemens Transportation objednali v roku 1998 sto rušňov Rh 2016 Herkules a na ďalších 50 majú opčné právo. Zhodou okolností sa na prebúdzanie Katky prišiel "pozrieť" práve rušeň s poradovým číslom 100.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.