historický medzník, ktorého akosi "štátoprávny" význam je porovnateľný s čímkoľvek, čo je v kalendári vyzdvihnuté. Zavedenie takého pamätného dňa by navyše aj trochu pomohlo vygumovať "Sviatok práce", z titulu ktorého máme deň voľna. Niežeby na Západe "medzinárodný deň robotníckej triedy" nepoznali. Pozrite napr. do Rakúska, kde údajne včera nejazdila ani verejná doprava... Avšak, avšak... Vzhľadom na zlé spomienky nesmeli postkomunistické demokracie prevziať tento ideologický sviatok z totality akosi z princípu. Dnes je už neskoro kričať, aby bol zrušený, keďže záujem, aby sa v prvý májový deň na Slovensku nepracovalo, majú naozaj všetci zamestnanci...
Je určite nesprávne i skresľujúce, ak obradnosť (prvého) mája (ktorý bol inak ritualizovaný už rôznymi starovekými kultúrami) prijíma aj mladá, nič netušiaca generácia ako nejakú socialistickú oslavu. Ešteže boľševikov na tribúnach vystriedal ich potomok po meči i praslici, Fico, ktorý, našťastie, už iba stavia máje. Aj jeho vtieravý marketing je napokon lepší ako plagáty s vysmiatymi proletármi a proletárkami, velebiacimi priateľstvo so ZSSR a ohlasujúcimi prekračovanie päťročných plánov. Neprekáža ani, že Husák i Fico sa stretávajú v spoločnom menovateli, ktorým je pestovanie a udržiavanie ilúzie, že sa robí a robí a pracuje... No. Celkom lož to teda nie je, keďže pri desaťpercentnom raste HDP sa zaiste niekde musí aj pracovať... Avšak "tichá pošta" tohto marketingu, že robí aj vláda a strana (hádajte, ktorá), je zrada... Keby si zajtra vybrali dva roky prázdnin, bohatli by sme rýchlejšie.
Pripomienka štvrtého výročia členstva v únii je tentoraz o to aktuálnejšia, že práve o týždeň už bude zo správy EK definitívne jasné, či sa od 1. januára 2009 bude SR zúčastňovať na najvyššom stupni integrácie. Tým je nesporne zavedenie spoločnej meny. Tvrdenie, že výmena peňazí zasiahne do životov ľudí citeľnejšie, ako všetky doteraz poznané vplyvy a dopady integrácie, berte ako banalitu. Už len čisto technicky a administratívne pôjde o gigantickú operáciu. Signály, že komisia žiadosti Slovenska vyhovie, predznamenávajú na nasledujúcich desať mesiacov až rok také prekopanie životných stereotypov, aké po novembri 1989 nepamätáme. Len pred novembrom.... Prvomájový sľub premiéra z Nitry, že "ak bude treba, budeme aj regulovať ceny, urobíme zo špekulatívneho zvyšovania trestný čin (...)", môžeme brať ako ochutnávku. Zrážka inflácie, už netlmenej silnou korunou, s preferenciami Smeru (a prehrou Gašparoviča v prezidentských voľbách), môže navodiť už o rok, na piate výročie vstupu do EÚ, takú synergiu, že 1. máj 2009 urobí pamätným azda aj bez Dzurindu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.