včera v Rangúne povedal novinárom barmský minister zahraničných vecí Nyan Win. Počet obetí môže byť podľa neho ešte omnoho vyšší.
RANGÚN. Vláda predtým hovorila len o 3969 potvrdených obetiach. Najhoršia situácia je podľa barmských úradov v delte rieky Iravadi, najmä v mestách Bogalay a Labutta.
Počet obetí môže narastať
Len v samotnom Bogalay "by mohli byť desaťtisíce mŕtvych", oznámila včera ráno štátna televízia. Podľa štátneho rozhlasu je len v Bogalay nezvestných 2879 ľudí. S viacerými najviac postihnutými miestami sa prerušilo spojenie a nie je možné sa tam dostať. Podľa hovorcu humanitárnej misie OSN v thajskom Bangkoku Richarda Horseyho sú stotisíce obyvateľov Barmy bez domova a bez pitnej vody. Rozľahlé oblasti vrátane najväčšieho mesta Rangún sú bez elektriny.
Humanitárnu pomoc už avizovalo susedné Thajsko, Británia, Spojené štáty, medzinárodná mimovládna organizácia World Vision či Červený kríž. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun ponúkol junte cez víkend pomoc Spojených národov. Prvým krokom bude vytvorenie tímu, ktorý škody odhadne a následné riešenia situácie skoordinuje, uviedol Pan Ki-mun v nedeľu v New Yorku. OSN je podľa jeho slov pripravená krajinu podporiť, ako aj zmobilizovať medzinárodnú pomoc. Rodinám obetí generálny tajomník vyslovil úprimnú sústrasť.
Junta sa bojí špiónov, nepúšťa pomoc!
Pomoc pre postihnutých cyklónom v krajine zatiaľ de facto neexistuje. Zo strachu pred špiónmi junta dosiaľ do krajiny nevpustila takmer žiadnych predstaviteľov medzinárodných humanitárnych organizácií. Vzhľadom na krízovú situáciu vojenská vláda však nemá na výber. V metropole Rangún ostalo včera viac ako štvrť milióna ľudí bez elektrickej energie a vody, prerušené bolo internetové i telefonické spojenie. Ceny niekoľkých dostupných druhov potravín sa vyšplhali do závratných výšok. Pobrežné oblasti zaplavili metrové prílivové vlny, ktoré zničili úrodu. Až 90-tisíc ľudí ostalo bez strechy nad hlavou. Vláda bola nútená vyhlásiť päť regiónov za zóny katastrofy. Postihnutá je najmä metropola Rangún. Ďalšími regiónmi, v ktorých cyklón zanechal značné škody, sú Iravadi, Bago, Karen a Mon. Rýchlosť vetra dosahovala 200 kilometrov za hodinu.
Referendum napriek tomu bude
Mjanmarská junta rozhodla, že sobotňajšie referendum o novej ústave, prvé ľudové hlasovanie v krajine za posledných 18 rokov, sa bude konať aj napriek stovkám mŕtvych, tisíckam ľudí bez strechy nad hlavou a obrovským materiálnym škodám. Včera to oznámil štátny denník New Light of Myanmar. "Vláda Mjanmarska vyhlásila, že referendum o návrhu ústavy sa bude konať 10. mája 2008 a pluralitné, demokratické, všeobecné voľby sa budú konať v roku 2010," uvádza sa v denníku. Navrhovaný dokument predpokladá zachovanie rozhodujúceho vplyvu armády a prodemokratickej opozičnej líderke Aun San Su Ťij neumožní kandidovať na post prezidenta.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.