Američania sa opäť chystajú navštíviť nášho vesmírneho suseda
Viete kedy naposledy stál človek na mesačnom povrchu? No, bolo to skutočne veľmi dávno. Tí, ktorí majú do 35 rokov, to ani nezažili. Posledným človekom, ktorý chodil po povrchu Mesiaca a potom z neho nastúpil do mesačného modulu vesmírnej lode Apollo 17, bol americký astronaut československého pôvodu Eugene A.Cernan (kedysi zrejme Čerňan). Stalo sa tak 14. decembra 1972 pri tretej vychádzke na mesačný povrch, ktorú Cernan absolvoval so svojím kolegom Harrisonom H.Schmittom.
Doteraz len dvanásti
Celkovo na Mesiac vkročilo dvanásť astronautov (všetko Američania). Po niekoľkých desaťročiach sa americká vesmírna agentúra NASA rozhodla obnoviť pilotované lety k nášmu vesmírnemu susedovi. Tentoraz by malo ísť už o vesmírne misie, počas ktorých by astronauti strávili na Mesiaci oveľa dlhšiu dobu, než tomu bolo pri letoch programu Apollo. Na Mesiaci by mala byť vybudovaná aj stabilná základňa, ktorá by umožňovala dlhé pobyty na Mesiaci. Prví americkí kozmonauti by v rámci nového vesmírneho programu navštíviť Mesiac okolo roku 2020. Na novú vesmírnu misiu sa Američania chcú veľmi dobre pripraviť. Prvým konkrétnym krokom týchto príprav bude vypustenie družice LRO. Táto skratka znamená Lunar Reconnaissance Orbiter, čo trochu komplikovane môžeme preložiť ako prieskumná sonda, obiehajúca okolo Mesiaca. Družica LRO má vytvoriť podrobný atlas povrchu Mesiaca, čo pomôže pri výbere najvhodnejšieho miesta pristátia kozmickej lode s astronautmi na povrchu Mesiaca. Táto družica má aj identifikovať prípadné zdroje surovín a zistiť, ako bude žiarenie na povrchu Mesiaca vplývať na ľudí.
Len 50 km nad povrchom
Družica LRO by mala byť vypustená raketou Atlas V 401 koncom tohto roka. Cesta družice k mesiacu bude trvať približne štyri dni. Sonda bude potom navedená na eliptickú dráhu okolo Mesiaca. Z tejto dráhy bude sonda či družica LRO navedená na svoju konečnú obežnú dráhu. Pôjde o kruhovitú polárnu dráhu vo výške len okolo 50 kilometrov nad mesačným povrchom. Družica bude na tejto nízkej polárnej dráhe obiehať približne jeden rok, pričom bude získavať informácie o Mesiaci a jeho prostredí. Na palube sondy LRO bude šesť prístrojov a jeden technologický demonštrátor. Prístroj CRaTER vyhodnotí radiačnú situáciu na povrchu mesiaca, čo vedcom umožní stanoviť potenciálny dopad žiarenia na ľudí. Prístroj DLRE bude merať povrchovú a podpovrchovú teplotu a tiež identifikuje potenciálne nánosy ľadu a výskyt skál a iných nebezpečenstiev pre pristátie lunárneho modulu. Zariadenie LAMP zmapuje celý mesačný povrch v ďalekom ultrafialovom spektre. Toto vedecké zariadenie bude hľadať povrchový ľad v polárnych oblastiach a poskytne snímky oblastí, ktoré sú trvalo v tieni. : Detektor LEND vytvorí podrobné mapy rozloženia vodíka a získa informácie o neutrónovej zložke lunárnej radiácie. Laserový výškomer LOLA zmeria sklony vybraných pristávacích miest a drsnosť lunárneho povrchu. Tento prístroj pomôže vytvoriť veľmi podrobnú trojrozmernú mapu povrchu Mesiaca.
Snímky s metrovým rozlíšením
Dve kamery NAC s úzkym záberom zhotovia podrobné čiernobiele snímky povrchu, pričom snímky pólov budú mať rozlíšenie len jeden meter. Tieto kamery nasnímajú približne 10 % mesačného povrchu. Tretia, širokouhlá kamera WAC zhotoví farebné a ultrafialové snímky celého mesačného povrchu s rozlíšením 100 metrov. Aj tieto snímky prispejú k výberu bezpečného pristávacieho miesta pre loď s atronautmi. Okrem spomenutých prístrojov bude na palube sondy LRO aj demonštrátor novej technológie. Ide o prístroj Mini-RF, čo je pokrokový radar so syntetickou apretúrou, ktorý bude zobrazovať polárne oblasti a použije sa aj na demonštráciu možnosti komunikácie s pozemnými stanicami. Na pripravovanej misii sondy LRO sa môžete svojím spôsobom zúčastniť aj vy. Agentúra NASA totiž ponúka záujemcom možnosť zaradiť svoje meno do databázy, ktorá bude nahraná na mikročip, ktorý sa stane súčasťou sondy LRO. Ak to chcete urobiť, kliknite na webovú stránku lro.jhuapl.edu/NameToMoon, kde sa dá jednoducho zaregistrovať. Po registrácii si možno vytlačiť certifikát o zaradení mena do databázy, ktorá bude na palube sondy LRO vyslaná na obežnú dráhu okolo Mesiaca. Registrácia sa uzatvára 27. júna. Ja som už pre istotu poslal na Mesiac nášho šéfredaktora. Ech, čo to píšem, samozrejme, že len jeho meno....
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.