Inauguračná slávnosť v zlatej Adrejevskej sále ukončila Putinove osemročné prezidentské obdobie, avšak jeho vplyv v krajine zostáva naďalej veľmi silný.
MOSKVA. Medvedev viackrát prisľúbil, že bude pokračovať v politike svojho predchodcu. Taktiež uviedol, že sa zlepší ekonomický rozvoj krajiny rovnako ako dodržiavanie občianskych práv. V deň svojho vymenovania prevzal oficiálne aj kontrolu nad ruským jadrovým arzenálom.
Chce rozvíjať slobody
Vo svojom inauguračnom prejave Medvedev povedal, že jeho najdôležitejšou úlohou bude "rozvoj občianskych a ekonomických slobôd". "Mojou najdôležitejšou úlohou bude ďalší rozvoj občianskych a ekonomických slobôd, vytvorenie nových a rozsiahlych možností sebarealizácie občanov, ktorí sú slobodní a zodpovední za svoj vlastný úspech a prosperitu celej krajiny," povedal Medvedev.
Medvedevovu reč v Kremli sledoval aj jeho predchodca Vladimir Putin, ktorý sa včera stal predsedom vlády. Medvedev vzdal Putinovi hold a povedal, že ráta s jeho budúcou podporou. "Počas posledných ôsmich rokov sa vytvorili pevné základy pre dlhodobý rozvoj, základy pre desaťročie slobodného a stabilného rozvoja," povedal Medvedev. "Ďakujem Vladimirovi Putinovi za jeho pokračujúcu osobnú podporu. Som si istý, že bude pokračovať aj v budúcnosti," uviedol nový prezident.
Za Putinovej vlády ruská ekonomika vystúpila z takmer katastrofálneho stavu k prekvapivej prosperite. Avšak o rozvoji občianskej spoločnosti sa začalo diskutovať potom, čo sa opozičné skupiny a mimovládne organizácie dostali pod silný tlak. Marcové zvolenie Medvedeva do funkcie prezidenta sa považuje za výrazný znak odklonu Ruska od demokracie.
Putin premiérom
Ruská vláda premiéra Viktora Zubkova v stredu rezignovala, čím uvoľnila cestu na vymenovanie Vladimira Putina na post predsedu vlády. "Zubkov 7. mája podpísal rozhodnutie,... ktorým novozvolenému prezidentovi Ruskej federácie predložil rezignáciu vlády," informovala vláda vo svojom vyhlásení. Medvedev posunul Putinovu kandidatúru na predsedu vlády do parlamentu, ktorý ho včera potvrdil na poste premiéra a na ruské pomery bude mať doteraz nevídaný vplyv.
Podľa aprílového prieskumu verejnej mienky, dve tretiny Rusov sú presvedčené, že Putin ako premiér bude riadiť prezidenta Medvedeva. Putin sa netají tým, že na presadzovanie svojej vôle v prípade potreby chce využiť aj parlament. Do decembrových parlamentných volieb šiel ako volebný líder Jednotného Ruska, čo tejto strane pomohlo získať až 70 percent poslaneckých kresiel. Ovládanie dvoch tretín dolnej komory parlamentu je dostatočným nástrojom na spustenie stíhania prezidenta, ako aj na navrhovanie ústavných zmien.
(sita)
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.