Zostaňme pri tom, že ako téma zaslúži verdikt z Halifaxu prednosť, keďže krajinu zaskočil podstatne viac, ako výrok z Bruselu.
Hoci v prvej reakcii sám Gašparovič vyslovil želanie "odstrániť zo športu politiku", ide o protirečenie vo svojej podstate. Výbuch v Kanade je politikou už len preto, lebo si ho berie k srdcu celá republika. Zásadná otázka, na ktorú sa bude hľadať odpoveď, znie, prečo v slovenských dresoch korčuľovalo ďaleko najmenej hráčov z NHL. Reči o zraneniach a nových kontraktoch neberú vážne ani športoví novinári, ktorí inak našľapujú okolo hviezd s posvätnou úctou. Môžeme len špekulovať, či do Minnesoty, Bostonu (a pod.) doleteli správy o vojne Široký Šťastný. Tipovať, že všetky hviezdy do nohy majú plné hrdlo tejto roztržky, resp. že odmietnutím účasti vysielajú nejaký signál, sa nedá. Avšak faktom zostáva, že v minulosti hrať prichádzali i do Európy, a teraz, keď by sa ani aklimatizovať nemuseli, dorazili iba menší Hossa a Budaj. No. V Amerike, kde dlhé roky pôsobia, je iná kultúra i mentalita. Ak nie samotný Široký, tak spôsob, akým sa hokejové hnutie na Slovensku postavilo k jeho resp. indíciám o minulosti svojho najvyššieho funkcionára, vyzerá ako dosť dobrý dôvod, aby niekomu prešla chuť reprezentovať. Iste, je to len domnienka...
Hokej je politikou sám osebe asi podobne, ako iné oblasti, kde sa čakajú od štátu nejaké peniaze. Živým svedectvom nech je hala, ktorá sa má na majstrovstvá 2011 postaviť v Bratislave. Navzdory rozprávkam o PPP partnerstvách je totiž stále evidentnejšie, že hlavný partner bude daňový poplatník. To, že kto sa na stavbe dobre nabalí, vie len Široký, ale príčinu, kvôli ktorej sa na ňu budeme skladať (minimálne vo forme tzv. štátnej záruky), vidíme všetci. Je to privysoké investičné riziko, ktoré priamo súvisí s faktom, že vrcholový hokej nie je na Slovensku biznis, pričom ani multifunkčné arény (ako v NHL či Sazka Arena) návratnosť nesľubujú. Slabšia motivácia a roztrieštenosť záujmov sú aj nepriamou príčinou, prečo domáca hokejová liaheň produkuje stále menej špičkových talentov, takže z najmladšej generácie sa i do NHL dostáva podstatne menej hráčov ako kedysi. A ak ani títo nechcú hrať, tak prichádza Halifax... Sponzori a rôzni "podnikatelia", ktorí potrebujú preprať peniaze, môžu ešte "extraligu" chvíľu dotovať, ale odvetvie zábavného priemyslu, ktoré na seba vie samo zarábať, ako napr. v USA, v podmienkach Slovenska z hokeja už neurobia.
Výhodou tragédie je, že si môžeme aspoň overiť, či existuje taký výkonnostný pád, po ktorom by odstúpilo vedenie zväzu. Na čele so Širokým, samozrejme. Kto nestojí o tento pohľad, môže sa utešovať, že o záchranu v A-skupine mužstvo zabojuje. Napokon, až vypadnutie by bola tá skutočná potupa. Víťaz B-divízie, ktorý posledného z Halifaxu vystrieda, je totiž mužstvo Maďarska. Hahahahahaha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.