BANGKOK/RANGÚN. Včera na to upozornila britská humanitárna skupina Oxfam. Jej regionálna riaditeľka Sarah Irelandová tvrdí, že Barma čelí obrovskej katastrofe. Vyše 100 000 ľudí už podľa nej zahynulo, no tento počet by sa mohol až 15-krát zvýšiť.
Znečistená voda hrozí epidémiami
Znečistená voda, v ktorej ležia mŕtvoly, je zdrojom epidémií, napríklad cholery alebo týfusu. K šíreniu infekčných chorôb prispieva aj umiestnenie tisícov ľudí v dočasných príbytkoch, kde je slabá hygiena a nedostatok pitnej vody. Zaplavené oblasti sú tiež liahňou múch a komárov, ktoré prenášajú rôzne infekcie. "Tým ľuďom môžme pomôcť, ale barmské úrady najprv musia prestať robiť prekážky pri vydávaní víz a humanitárnym pracovníkom musia umožniť vstup do krajiny," zdôraznila Irelandová.
Humanitárnych pracovníkov naďalej nevpúšťajú
Barmská vojenská vláda prijíma materiálnu pomoc, no do postihnutých oblastí nechce pustiť zahraničných humanitárnych pracovníkov. Trvá na to, že pomoc bude distribuovať sama. Podľa OSN sa distribúcia pomoci začína pomaly rozbiehať. Misia OSN v Barme informuje o "značnom pokroku pri sprejazdňovaní ciest". V častiach Rangúnu tiež obnovili dodávku pitnej vody. Do postihnutých oblastí v delte rieky Irrawaddy odvážajú medzinárodnú pomoc z Rangúnu helikoptérami. Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca oznámila, že tri jej lietadlá priviezli do krajiny 14 ton materiálu a ďalších sedem lietadiel priletí v pondelok. Humanitárna operácia už podľa federácie poskytla pomoc 220 000 ľuďom.
Referendum bolo napriek katastrofe
Referendum o novej ústave Barmy zaznamenalo v sobotu masívnu účasť napriek humanitárnej katastrofe spôsobenej cyklónom Nargis. Včera o tom informovali miestne médiá. "Konanie referenda bolo úspešné a účasť bola masívna," napísal denník Nové svetlo Mjanmarska (Barma). V niektorých častiach krajiny ostali volebné miestnosti otvorené dlhšie, aby ľuďom umožnili voliť.
Vojenská junta uskutočnila referendum aj napriek desaťtisícom mŕtvych a stotisícom ľudí bez strechy nad hlavou. V najviac postihnutých oblastiach vrátane metropoly Rangún vláda odložila hlasovanie o dva týždne.
Voličov vraj zastrašovali
Miestni predstavitelia, ktorí boli pri sčítavaní hlasov v niektorých okrskoch, tvrdia, že novú ústavu podporilo 80 až 90 percent ľudí. Dokument predpokladá trvalé zachovanie rozhodujúceho vplyvu armády a prodemokratickej opozičnej líderke Aun San Su Ťij neumožní kandidovať na verejnú funkciu. Opozícia považuje navrhovanú ústavu za nespravodlivú a nedemokratickú. Viacerí svedkovia hovoria o zastrašovaní voličov vo volebných miestnostiach vrátane príkazov, aby k volebným lístkom pridali aj svoje osobné údaje.
Autor: sita/ap/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.