uviedla, že ročný priemer inflácie bol u nás o jeden percentuálny bod nižší, ako je eurokritérium. V marci dosiahol 2,2 percenta. Komisia napriek tomu varovne dvihla prst: „Vláde posielame odkaz, aby pokračovala v konsolidácii verejných financií, aby obavy o udržateľnosť inflácie znovu nevznikli," povedal eurokomisár pre menové a hospodárske otázky Joaquín Almunia.
BRATISLAVA. Rast cenovej hladiny predpokladá aj Európska centrálna banka, ktorá bola k Slovensku podstatne kritickejšia. Upozornila najmä na to, že sa stratí pozitívny vplyv posilňovania sa koruny, zvýši sa tlak na rast miezd a rizikom sú aj ceny energií.
Zvýšia sa ceny potravín, tabaku aj energie
Priemerná inflácia v eurozóne by podľa komisie mala v tomto roku dosiahnuť 3,2 percenta. Na Slovensku by podľa odhadov Slovenskej sporiteľne mala byť na úrovni 3,7 percenta. Na podobných úrovniach by sa mala pohybovať aj v ďalšom roku.
Na infláciu budú v roku 2009 tlačiť najmä ceny potravín. V spotrebnom koši majú váhu až 14,4 percenta. Dnes sa len ťažko odhaduje, ceny ktorých z nich porastú najviac. Priestor na rast na svetových komoditných burzách majú stále ceny obilnín, kukurice, pšenice a sóje. „Obzvlášť vtedy, keď bude v tomto roku horšie počasie a slabšia úroda," povedal komoditný analytik spoločnosti Fimex Michal Májek.
To, samozrejme, ovplyvní ceny základných pekárskych produktov. Rásť môžu aj ceny cukru. Ceny mäsa budú závisieť predovšetkým od situácie v regióne.
K vyššej inflácii v budúcom roku však pomôžu aj ceny alkoholických nápojov ako aj tabaku. Najmä preto, že od januára sa opäť zvýši spotrebná daň z tabaku. Medziročne sa ceny alkoholických nápojov a tabaku podľa odhadu UniCredit Bank zvýšia takmer o sedem percent.
Ceny dovážaných tovarov porastú rýchlejšie
Rásť by mali aj ceny služieb. Podobne to bolo po zavedení eura aj v Slovinsku, kde išli hore najmä ceny v reštauračných službách. „Dá sa predpokladať, že v roku 2009 sa služby na inflácii neprejavia naplno, lebo v ich cenách bude ešte pretrvávať efekt zo súčasného výrazného posilnenia sa koruny," predpokladá hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Vplyv koruny na infláciu netreba podceňovať. Na pohyb kurzu podľa Tótha reaguje až tretina spotrebného koša. Inflácia teda podľa neho mô?že prísť na Slovensko cez dovážané tovary, najmä zo strednej Európy. S týmito krajinami totiž máme až tridsať percent zahraničného obchodu. „Ak sa stredoeurópske meny budú naďalej posilňovať voči euru, tamojší výrobcovia pri neutrálnej politike budú musieť zvýšiť cenu v eurách," predpokladá Tóth. Zvýšená kúpyschopnosť Čechov alebo Poliakov môže následne tlačiť aj na rast cien služieb v turistickom ruchu či hotelierstve na Slovensku.
Príspevok ku zvýšeniu inflácie z dôvodu zavedenia eura a zaokrúhľovania cien odhadol hlavný analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý asi na pol percenta.
Neskôr prispejú aj eurofondy
Analytici nepredpokladajú, že by sa pod infláciu malo v ďalšom roku výraznejšie podpísať čerpanie eurofondov. Schválené finančné zdroje sme nikdy doteraz nečerpali úplne. Navyše väčšina z nich ide do infraštruktúnych projektov, a nie do spotreby. „Pre infláciu budú eurofondy rizikom skôr v rokoch 2010 až 2012," odhaduje Tóth.
No infláciu by sme mali aj bez toho, keby sme nebrali do úvahy vonkajšie vplyvy. Prirodzená miera inflácie sa dnes na Slovensku pohybuje okolo troch percent. Po vstupe do eurozóny sa podľa Tótha zvýši na 3,5 až 6 percent. V eurozóne je dnes okolo dvoch percent.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.