Průša" z videoklipu, svojský autor, textár a interpret... To všetko bol František Sahula, ktorý bude mať pohreb dnes v krematóriu v Prahe - Strašniciach.
PRAHA/PREŠOV. Meno Františka Sahulu sa najčastejšie - v dobrom i zlom - spája s menom Lou Fanánek Hagen. So spevákom kapely Tři sestry mal Sahula podobný vzťah, ako Hammel s Vargom, či Müller so Šebanom. Napriek rôznym konfliktom sa ich cesty neustále križovali. Zároveň tieto dve silné osobnosti nedokázali dlho fungovať spolu na jednom mieste.
Do Troch sestier a von
Do kapely Tři sestry sa Sahula dostal niekedy na konci osemdesiatych rokov. Vtedy "vojenčil" kapelník Magor a kapela viac-menej stagnovala. Sahula sa stal pevnou súčasťou kapely, z ktorej však odišiel (bol "odídený"?) tesne pred tým, než sa dostavila sláva. Keď v roku 1990 vyšiel známy debut Na kovárně to je nářez, Sahula už na ňom figuroval už len ako hosť. Zato však ako autor hitov Život je takovej (vari najväčší hit kapely) a Sovy v mazutu. No aj na svojej prvej sólovke V továrně je dobře (1994) spolupracoval s Fanánkom, ktorý si na nej aj zaspieval. Obaja mali tiež spoločný projekt Stará Kovárna (1993).
Průša sa vracia
Slovenským divákom je Sahula známy ako Průša z klipu Fanánkovho projektu Hagen Baden (neskôr song prevzali do svojho repertoáru Tři sestry). Refrén "Průša je úchyl" zľudovel a kto už by dedinského úchyla zahral lepšie, než Sahula. V rokoch 1992 - 1996 bol Sahula viac-menej radovým členom Tři sestry. Na platni Zlatí hoši (1996) je však zobrazený na obale ako hlavná postava - medzi Fanánkom a Magorom - so svätožiarou. Potom znovu kapelu opustil a vymieňali si "pozdravy" cez pesničky (ako to dnes zvyknú hip-hoperi). Tři sestry, už bez Sahulu, spravili v roku 1998 pseudomuzikál Průša se vrací (kreslený Sahula je, samozrejme, na obale), on im to vrátil v piesni Bobečky (CD Hurááá na měsíc, 1998). Vzťahy sa však postupne urovnali a cesty Sahulu a Troch sestier sa ešte viackrát preťali. Napríklad na spoločnom koncertnom výlete do USA (2004), či naposledy pri 25. výročí vzniku kapely, z ktorého vznikli aj live DVD a CD Dvacet let naživu (2006).
Prečo ho zavraždili?
Sahula nebol žiadny anjel. Viackrát ho naháňala polícia pre neplatenie alimentov (aj nedávno si za to posedel dva mesiace v "chládku"). Viackrát mal problémy s alkoholom. A určitou záhadou ostáva aj jeho smrť. Česká polícia už obvinila dvoch mladíkov vo veku 18 a 20 rokov. Tí prepadli a brutálne umlátili 45-ročného Františka Sahulu v chatovej osade Skuheř v obci Kamenice pri Prahe. Obrali ho o tisíckorunáčku. So Sahulom sa vraj mladíci stretli v bare, kde spolu popíjali. Potom Sahula zaplatil a odišiel na chatu kamaráta, kde bol na predĺženom víkende. Dvojica mladíkov ho predbehla a na temnej cestičke brutálne dobila!
Ďalšie tragédie
Smrť Františka Sahulu bola najsurovejšou, ale nie jedinou tragédiou v okruhu kapely Tři sestry. Jej spevák Fanánek smrti unikol len o vlások, keď po zrážke s vlakom skončil s umelou nohou. Horšie dopadol bubeník Troch sestier Jiří "Hadr" Brábník, ktorý pred niekoľkými rokmi zomrel pri autonehode.
Druhý dych už nechytil
Zdalo sa, že po návrate z kriminálu chytí Sahula druhý dych. So svojou materskou kapelou vydal nový album Chlapecká 4, ktorý mal u kritiky i fanúšikov veľmi pozitívne ohlasy. Rozbehli sa aj koncerty, zdalo sa, že "Průša" sa opäť raz vracia. Smrť tieto plány prekazila. Po Synoch výčepu ostalo 5 radových albumov a 2 výberovky. F. Sahula tiež napísal knihy Ve stádě je vlk a Průša se nevrací, aneb Hrál jsem ve Třech sestrách.
Benefícia pre jeho deti
Tři sestry už informovali na svojej oficiálnej stránke, že pre svojho zosnulého kamaráta a bývalého gitaristu chystajú benefičný koncert a spomienkový album, pričom celý výťažok bude venovaný Sahulovým deťom. Tých mal dokopy šesť v celkovo troch manželstvách. "Keďže sme Frantu Sahulu poznali, asi by si želal skôr prípitok, než kvetnatý nekrológ. Preto sa s ním rozlúčime pivom, vínom, pálenkou a spevom 17. mája na výročnom koncerte v Praze na Džbáně a tiež spomienkovým albumom," odkázali mu Tři sestry.
Z Frantových textov
František Sahula bol nezabudnuteľný textár. Písal a spieval o vzťahoch, živote i smrti, mnohé texty boli provokatívne, mnohé zľudoveli. Tu je výber niektorých ukážok:
"Možná mě zítra v peci spálej/a moje ideály proměněj v prach/a z toho popela, na kterej psi kálej/nikdo už víckrát nebude mít strach/Život je takovej a jinej nebude/nežli mý tělo platnosti pozbude..."
"Sahula není úplně hotovej/aby nevěděl kudy dál jít/veme si kytaru/dá ji do bazaru/a prachy propije na Kovárně..."
"Než-li čekat na šediny/lepší je dělat kraviny/a nalitej jak dobytek/porážet doma nábytek..."
"Proč medvěd pláče v dutině stromu/veverky v depresi v hloží sedí/květiny vadnou i tremp ztratil žracák/trenýrky, sekyru, prezervativy, spacák/Protože hů a hů/sovy v mazutu houkaj/hů a hů a hů-úplně blbě koukaj..."
"Chováš se jak fenka/která barví/posloucháš Penka/čteš samej škvár/když nemáš krámy/tak pánbu s námi..."
"Až budu rockovej důchodce/budou hrát (Tři) sestry na Vlachovce/každej rok budeme ve Varech/a já na smrt čekat v Jevanech..."
"Protože 70 let mám před sebou/70 let mám před sebou..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.