Môžete stráviť hodinku s vedou
Snáď to nepreženiem, keď poviem, že naša verejnosť vie o činnosti našich akademických pracovísk a vedeckých tímov oveľa menej než o dianí v šoubiznise či športe. Vedu vníma väčšina ľudí ako čosi, čo je prístupné len úzkemu okruhu ľudí a čo sa odohráva v pracovniach a laboratóriách vedeckých ústavov a vysokých škôl. Pritom si ani neuvedomujeme, do akej miery ovplyvňujú náš každodenný život vedecké poznatky resp. ich aplikácia v praxi. Príkladov je veľa: napríklad mikrovlnové rúry, prehrávače CD a DVD, plazmové televízory i mnohé ďalšie zariadenia, ktoré bežne doma používame, sú založené na princípoch, ktoré odhalili vedci. Európska únia si dobre uvedomuje veľkú "medzeru" vo vzťahu vedy a verejnosti, a preto sa rôznymi spôsobmi snaží popularizovať vedecký výskum a priblížiť ľuďom dianie vo vedeckých ústavoch.
Projekt troch ústavov
Tento trend už prichádza aj k nám a ujala sa ho Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV). Táto agentúra vyzvala vedecké pracoviská na predloženie projektov, ktorých cieľom je popularizácia vedy a výskumu. Na vytvorenie takéhoto projektu sa spojili tri košické ústavy Slovenskej akadémie vied. Projekt, nazvaný Hodina vedy, získal podporu APVV a jeho ciele predstavili nedávno na tlačovej konferencii koordinátori projektu. Ako povedal hlavný koordinátor projektu Mgr. Pavol Szabó, CSc., na projekte participujú tri košické ústavy SAV, a to Ústav experimentálnej fyziky, Parazitologický ústav a Spoločenskovedný ústav. Každý z týchto ústavov zabezpečí desať ráz ročne po dobu troch rokov popularizačné prednášky pre verejnosť, ktoré sa budú konať v košickom TeleDome. Tieto prednášky majú za cieľ informovať verejnosť o najnovších pokrokoch vedy, dosiahnutých na Slovensku i vo svete, ďalej majú napomáhať pozitívnemu vnímaniu celoživotného vzdelávania a predstaviť výskum a vývoj ako nevyhnutné faktory rozvoja spoločnosti. V rámci prednášok budú verejnosti predstavené významné osobnosti slovenskej vedy z košických univerzít a výskumných ústavov.
Hodiny vedy na školách
Prednášky umožnia viesť aj otvorený dialóg medzi verejnosťou a predstaviteľmi vedeckého života. Dôležitou časťou projektu budú aj tzv. "hodiny vedy" na košických stredných školách. Cieľom týchto netradičných výučbových hodín bude najmä spestrenie procesu učenia a jeho obohatenie o "zážitkové" prvky vo forme jednoduchých a pritom pútavých experimentov. Ide napríklad o efektnú ukážku levitácie (nadnášania) magnetu nad supravodičom v supravodivom stave, ktorú pracovníci Ústavu experimentálnej fyziky (ÚEF) predviedli priamo na tlačovej konferencii. Hodiny vedy by mali mládeži predstaviť vedeckú prácu ako zaujímavú a zmysluplnú životnú dráhu a zlepšiť vzťah mládeže k vede. Hodiny vedy budú užitočné aj pre učiteľov, ktorých by mali inšpirovať k zakomponovaniu jednoduchých názorných demonštračných experimentov do vyučovacieho procesu Učitelia získajú takpovediac z prvej ruky aj informácie o najnovších výsledkoch vedy a techniky. Audiovizuálne záznam každej prednášky bude publikovaný na interaktívnej internetovej stránke www.hodinavedy.sk, na ktorej bude umiestnený aj pomocný výučbový materiál.
Čo sa deje pri absolútnej nule?
Akým témam budú venované prvé prednášky pre verejnosť v rámci projektu Hodina vedy? V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční už zajtra (pozri rubriku Neprehliadnite) a ktorá má názov Svet v blízkosti absolútnej nuly, priblíži doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc., z ÚEF SAV unikátne javy, pozorovateľné len pri tých najnižších teplotách. Júnová prednáška, ktorú zabezpečuje Parazitologický ústav SAV, má názov Letné nástrahy lesa, alebo nie len o kliešťoch a komároch. Ďalšia prednáška košických parazitológov má názov Aj malý had môže spôsobiť veľké problémy. Podľa slov riaditeľa Spoločenskovedného ústavu SAV Prof. PaeDr. Š. Šutaja, DrSc., pripravujú pracovníci ústavu prednášky na témy, o ktorých sa vo verejnosti hovorí. Pôjde napríklad o prednášky o formovaní československých a slovenských hraníc, o rómskej problematike, o skupine Benderovcov a o socializme a jeho opatreniach proti nepriateľsky vnímaným skupinám obyvateľstva (tzv. akcia Juh). Projekt Hodina vedy troch košických ústavov SAV má sympatický cieľ priblížiť mládeži i celej verejnosti prácu a výsledky vedcov a zvýrazniť prínos vedy k rozvoju spoločnosti. O prednáškach v rámci tohto projektu budeme vopred informovať v rubrike Neprehliadnite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.