rokovania slovenského ministra zahraničia Jána Kubiša a generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna v New Yorku.
WASHINGTON.Pan ocenil aktívnu úlohu SR, ktorá sa úspešne profiluje ako vedúca krajina v tejto oblasti a dáva politické impulzy rokovaniu o tejto "veľmi dôležitej koncepčnej záležitosti".
OSN odštartovala reformu bezpečnostného systému vlani. Slovensko podľa Kubiša považuje reformu bezpečnostného sektora, ktorý zahŕňa mierového misie OSN v krajinách po ukončení konfliktov, za nevyhnutnú, pretože k misiám sa nepristupuje komplexne, následkom čoho môžu zlyhať.
Posilnenie mieru a stabilného vývoja
Pri väčšine mierových misií, ktorých cieľom je posilnenie mieru a stabilného vývoja, dochádza k reformovaniu bezpečnostných zložiek, ako je armáda a polícia. "Pri organizovaní misií sa však nezohľadňovalo, že je nutné takisto reformovať aj súdnictvo, štátnu správu, zaoberať sa otázkami ľudských práv a spravodlivosti, čo má všetko dopad na dobré riadenie štátu," povedal Kubiš pre agentúru SITA. Kubiš sa v pondelok večer zúčastnil aj na rokovaní BR OSN, kde vystúpil s prejavom na túto tému.
Pozitíva našej diplomacie
Šéf slovenskej diplomacie poďakoval Panovi za menovanie slovenského diplomata Miroslava Jenču osobitným predstaviteľom pre Strednú Áziu a vedúcim Centra preventívnej diplomacie OSN pre Strednú Áziu. Kubiš potvrdil, že naša diplomacia sa bude Strednej Ázii naďalej aktívne venovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.