tom informoval thajský premiér Samak Sundaravej po krátkej návšteve Barmy, počas ktorej chcel vojenskú vládu presvedčiť, aby prijala komplexnú zahraničnú pomoc.
"Trvajú na tom, že sa dokážu postarať o svojich ľudí a krajinu. Mjanmarsko (Barma) nechce žiadnych zahraničných expertov," povedal a dodal, že barmská vláda bude zvažovať žiadosti o víza "prípad od prípadu". Samak sa v Barme stretol s premiérom krajiny Theinom Seinom. Vláda už podľa neho zriadila v školách a chrámoch asi 600 táborov, v ktorých umiestnila 600 000 ľudí z postihnutých oblastí. Thein Samaka uistil, že postihnutí dostávajú všetku pomoc, ktorú potrebujú.
Barma bude čeliť nedostatku jedla, ak sa farmári nebudú schopní do 90 dní vrátiť na svoje polia a zasadiť ryžu ešte pred monzúnom. Včera to vyhlásila Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) pri Organizácii Spojených národov so sídlom v Ríme. FAO informovala, že podľa barmského ministerstva poľnohospodárstva cyklón Nargis zničil asi 1,6 milióna hektárov ryžových polí. Cyklón zabil desiatky tisíc ľudí a tisícky farmárov museli opustiť svoje záplavami spustošené polia, obzvlášť v oblasti delty rieky Iravadi.
"Ak nedokážeme zasadiť pred monzúnom, v krajine dôjde k vážnemu nedostatku ryže. Predĺži to stav núdze a ľudia zostanú závislí na potravinovej pomoci," povedal Leon Gouws, zástupca FAO v Barme.
(sita/afp)
Autor: Clintonová má len malú šancu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.